Gece Uyurken Çene Titremesi Neden Olur ?

Gece Uyurken Çene Titremesi Neden Olur ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.087 kez okundu.

Çok sık görülmemesi itibariyle önemli hastalıkların belirtisi niteliğinde olan çene titremesi yalnızca yaşı ilerlemiş kişilerde görülmemesinin yanı sıra birtakım nedenler doğrultusunda 50 yaş altı bireylerde de ciddi hastalıkların işareti olarak görülebilmektedir. Çene titremesi başlı başına istemsiz şekilde gerçekleşen fizyolojik bir tepkime olup, nörolojik bir hastalığın belirtisi olabileceğinden oluşumu dolayısıyla altında yatan sebepler hassasiyetle araştırılmalıdır.

Belli yaş üstü hastalarda kasların istem dışı sarsılması ile günlük yaşamda bilinç açık iken aktif hareket halinde sıklıkla görülebilen çene titremesi romatizmal hastalıklara bağlı olarak da kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Çene titremesinin oluşumunda vücudun merkezi olan beyin etkin rol oynamaktadır. Beyin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan çene titremesi genellikle hastaların gece uyurken bu sıkıntıyla karşılaştıklarına dair şikayetleri üzerine uzmanlar tarafından daha derin bir araştırma yapılarak farklı nedenlerle de ortaya çıkabildiği kanıtlanmıştır. İnsan anatomisinin kontrol merkezi olan beyin bir takım durumlarda vücudun tehlikede olduğunu düşünerek savunma haline geçmektedir. Bu savunma hali mide bulantısı, baygınlık, istifra etme, ellerde ve çenede titreme olarak farklı biçimlerde vücuttaki kaslara etki edebilmektedir.

Gece uykusunda görülen çene titremesinin de temel nedeni beynin algı biçiminden kaynaklanmaktadır. Maddeler halinde sıralayacak olursak gece uykusunda ki çene titremesinin nedenleri ne şu şekilde ifade etmemiz mümkündür.

Diyabet hastalığı, Parkinson hastalığı, Distoni hastalığı, psikolojik travmalara ya da genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bipolar bozukluk ve şizofreni gibi ruhsal ve fiziksel birçok hastalık, sinirlerin ve eklemlerin kasılması ile çene titremesine neden olabilmektedir. Çene titremesinin tedavisine yönelik kesin bir şey söyleyebilmek için mutlaka kazuistik bir muayene ve tarama yapılması gerekmektedir. Özellikle gece uykusunda bu tip bir çene hareketiyle karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git