Gece Uyurken Başın Terlemesi Neden Olur ?

Gece Uyurken Başın Terlemesi Neden Olur ?
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 702 kez okundu.

Gece uyku sırasında baş terlemesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Eğer bu durum sizi uykunuzdan ediyor ise uyandığınız da yastığınız da nemlilik durumu var ise mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Aşırı baş terlemesi farklı bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Ancak bu durum zaman zaman yaşanıyor sık gözlemlenmiyor ise çok fazla endişelenmeye gerek yok demektir. Gece uyku sırasında baş terlemesinin nedeni genel olarak gün içinde yaşanan bir takım olaylardır. Şöyle ki başta ki terleme psikolojik bir durumun sonucu olarak görülür.

Kişinin gün içinde yaşadığı bir takım problemler ve bununla birlikte sıkıntılar sonucu bilinç altı bunları kaydeder. Gün içinde olayların çözülememesi ile birlikte vücuda ve zihne bir stres ve baskı intikal eder. Bunun sonucu olarak da gece uyku sırasında stres bünyeye hakim olur. Derin uyku sırasında bu durum bilinç altından çıkarak vücutta kendini gösterir. Stres durumu vücuda sızar ve bunun sonucunda uyku sırasında bir kasılma durumu yaşanır ve ardından bu kasılma ile birlikte terleme meydana gelir. Stres kaynaklı bu terleme genel olarak baş bölgesinde yoğun olur.

Ayrıca yakın zamanda ateşli bir hastalık geçirdi iseniz yahut ateşli bir hastalık durumu mevcut ise başta terleme olabilir. Bu durum vücutta ki ateşin bir tepkimesi olarak karşımıza çıkar ve çok fazla endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bunun yanı sıra eğer her gece başta terleme durumu oluyor ise dikkate alınmalıdır. Bu durum kalp rahatsızlıklarının işareti olabilir. Kalpte ritim bozuklukları ve farklı durumlar sebebi ile uyku sırasında vücut zorlanabilir ve bu durum sonucu olarak gece uyku sırasında baş bölgesinde yoğun bir terleme durumu görülebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git