Gece Uyurken Ayaklara Kramp Girmesi Nedenleri

Gece Uyurken Ayaklara Kramp Girmesi Nedenleri
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 574 kez okundu.

Her bireyin yaşamında en az bir kere karşılaşmış olduğu durumlardan biri olan gece uykusunda ayakta görülen kramp durumu huzursuz bacak sendromu olarak da adlandırılabilmektedir. Gece uykusunda ayağa giren kramp, baldır ve ayak tabanında sertleşmeye, kasılmaya ve de ayak parmaklarına doğru kıvrılmaya neden olmaktadır. Bu kramp genellikle 2 ila 10 dakika arasında sürebilmekte kimi zaman ise birkaç saniye ile son bulabilmektedir. Bireyi uykusundan edecek derecede olabilen bu kramp, müdahale edilmeksizin birkaç dakika sonra kendiliğinden son bulabilmektedir.

Gece uykusundaki kramp, yalnızca uyurken değil gün içerisinde de kendini gösterebilir. Fakat altında yatan neden araştırıldığında gece uykusunda ya da gün içerisindeki kramp sıklığına yönelik sonuca varılabilmesi için hastanın bu kramptaki hikayesi de dinlendiği takdirde krampa dair net bir teşhis koyulabilecektir. Gece giren kramp bireyin uyku kalitesini kötü yönde etkileyebilmektedir. Hele ki bu kramp durumu her gün ve art arda bir kaç kez tekrar ediyorsa uzman yardımına ihtiyaç var demektir.

Uyku esnasındaki kramp, çoğunlukla kişinin vücudunu esnetmek amaçlı kasması ile ortaya çıkabilmektedir. Bu tip kramplar genellikle ciddi bir durum oluşturmasa da kimi kramplar birtakım rahatsızlıkların belirtisi niteliğinde olabilmektedir. Bu yüzden her birey vücudunda gelişen bu tip reaksiyonları dikkatle takip etmeli, sıklıkla görülüyor ve uyku sürecini olumsuz yönde etkiliyor ise de mutlaka alanında uzman bir doktora başvurmalıdır. Geceleri ayağa giren kramp; gelişim dönemindeki çocuklarda, hamilelerde ve de yaşlılarda daha çok görülmektedir. Yapılan araştırmalardan da anlaşılabileceği gibi ayaktaki kramp sendromu cinsiyet farketmeksizin vücudun refleks yönetimini iyi sağlayamaması nedeniyle yaş ilerledikçe daha da artmaktadır.

Bununla birlikte bu krampın nedenleri arasında, kalp hastalıkları, damar hastalıkları, bel, boyun ve ve sırt fıtığı gibi hastalıklar da neden oluşturabilmektedir.

Genel olarak vurgulamak gerekirse gece uykusundaki ayak krampının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bedensel güç gerektiren ağır işlerde çalışıyor olmak,
  • Gebelikten dolayı potasyum ve tuz kaybı yaşamak
  • Uzun süre hareketsiz kalan vücudu aniden hareket ettirmek-esnetmek,
  • Yeteri kadar kalsiyum almamak,
  • İlerleyen yaş.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git