Gece Uyurken Ayak Kasılması Neden Olur?

Gece Uyurken Ayak Kasılması Neden Olur?
14 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 770 kez okundu.

Gece uyurken ayak kasılması aslında bacaktan başlayan ve ayağa da yansıyan bir kasılmadır. Kasılmalar genellikle kramp şeklinde olurlar. Bu krampların temel sebebi, yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan durumlardır. Genellikle uzun süre yürümek ya da egzersiz yapmak sonucunda geceleri ortaya çıkarlar. Yorgunluk vücutta hem su kaybına hem de elektrolit yani mineral seviyesinde değişimlere sebep olur. Kasların çalışmasında en çok iş yapan elektrolitler kalsiyum ve potasyumdur. Bu elektrolitlerin azalması kasların kasılıp kalmasına ve gevşeyememesine sebep olur. Bu nedenle kramplara karşı potasyumdan zengin olan kahve ya da muz yemek ya da kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri tüketmek faydalı olacaktır. Ancak ilk önce, gece bir bacak ve ayak kasılması ile kalktığınız zaman bacağınıza akut bir durum ise soğuk, kronik ise sıcak press uygulamak krampınızın daha kısa sürede geçmesine olanak tanır.

Öte yandan, gün içinde işlerini yaparken sık sık bacaklarını sallayan bazı insanlar vardır. Bu duruma tıp dilinde “huzursuz bacak sendromu” adı verilir. Bu sendrom da bacak kaslarına gün içinde fazla yüklenilmesine neden olur. Bu da gece yatınca su ve elektrolit dengesinin değişmesine sebep olarak bacaklarda ve ayaklarda kramplara sebebiyet verebilir. Bu su ve elektrolit kayıpları bazen böbrekten ya da bağırsaktan da yaşanır. Özellikle bağırsaktan ishaller ile kaybedilir.

Özellikle küçük çocuklar, ishal dönemlerinden sonra gece bacak ağrıları ve kasılmaları ile uyanabilirler. Yapılacak şey bol su ve soda ile kaybedilenleri yerine koymaya çabalamaktır. Bazı durumlarda ise, stres nedeniyle bu kramplar yaşanabilir. Gün içindeki ağır duygusal ve iş stresi, gece uykularının da huzursuz geçmesine neden olur. Bu uyku bozuklukları, kasılmalar ile de birlikte olabilir. Zaman zaman yaşanan bu durum stres seviyesi azalınca düzelir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git