Gece Uyurken Aşırı Terlemenin Nedenleri

Gece Uyurken Aşırı Terlemenin Nedenleri
11 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 731 kez okundu.

Gece terlemesi pek çok kişinin maruz kaldığı bir durum olabilir. Gece uyandığınızda, sabah kalktığınızda, kalın giyinmediğiniz ya da sıcak olmadığı halde terliyorsanız gece terlemesi problemi ile karşı karşıyasınız diyebiliriz. Gece terlemeleri çoğu bireyde dönemsel olarak görülebilen durumlardan biridir. Özellikle yaz aylarında havadaki nem oranına bağlı olarak gündüz görülmesinin yanı sıra gece uykusunda da görülebilen terleme durumu, mevsim fark etmeksizin daimi olarak gelişiyor ise artık bir uzman kontrolünün gerektiği koşulu var demektir.

Gece uyurken aşırı derecede terlemenin birden çok sebebi vardır. Terleme durumu yaş, cinsiyet, fiziksel yapı ve hormonal durumlara göre neden olarak farklılıklar gösterebilir. Ancak gece terlemesinin çok fazla sebebi olabilir. Bunlardan en çok görüleni genetik yapınızdır ki kalıtsal yolla geçebilen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte kullandığınız bazı ilaçlarda yan etki olarak gece terlemesine neden olabilir. Yüksek tansiyon, tiroit bezi rahatsızlıkları gece terlemesine sebep olan diğer etmenlerdir. Bunlara ek olarak gündüz yediğiniz bazı yiyecekler de gece uyuduğunuz da anlam veremediğiniz bir terlemeye yol açabilir. En çok rastlanan bir diğer neden ise psikolojik rahatsızlıklardır. Anti depresan kullanımı ya da sinir hali, stres yapma, kaygı olmak ve özellikle panik atak olan kişiler de gece terlemesi çok sık görülür. Gece terlemesinin nedenleri gibi sonuçları da önemlidir. Yaz aylarında bu terleme yüzünden soğuk algınlığı ile uğraşmak zorunda kalabilir ya da terleyen vücuttaki soyulmalarla başınız derde girebilir. Hem cilt sağlığı hem de kaliteli bir uyku için gece terlemesine çözüm bulmak ve gerekiyorsa tedavi olmak son derece önemlidir. Gece terlemesinin en yaygın nedenlerini şunlar oluşturmaktadır.

Menopoz

Özellikle 40 yaş üstü bayanlarda menopoza bağlı olarak görülebilen gece terlemeleri kimi bayanın erken menopoza girmesinden ötürü 40 yaş altında da kendini gösterebilmektedir. Menopoza giren bayanların çoğunluğu şişkinlik ve ateş basması şikâyetine bağlı olarak gece ve gündüz aşırı terleyebilmektedir.

Kullanılan ilaçlar

Bazı hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar yan etkilerinden dolayı gece uykusunda terlemeye yol açabilmektedir. Eğer ilaç kullanıyor ve gece uykusunda aşırı terleme durumu yaşıyorsanız, kullandığınız ilacın prospektüsünde yazan yan etkilerden biri olup olmadığına bakmalı, böyle bir yan etkinin nadir olduğu bilgisi mevcutsa mutlaka en yakın eczaneye ya da doktorunuza başvurmalısınız.

Hormonal bozukluklar

Kan basıncını ve kalp ritmini doğrudan etkileyen hormonal yapı gece terlemelerine neden olabilmektedir.

Bazı hastalıklar

Şeker hastalığı, reflü, kanser teşhisi, şeker hastalığı, tüberküloz ve bir takım enfeksiyonel hastalıklar gece uyurken aşırı terlemelere neden olabilmektedir. Henüz bu hastalıklarından herhangi biri için teşhis konulmuş değilse aşırı terleme durumu, oluşabilecek bir hastalığın belirtisi niteliğinde olabilir.

Nörolojik nedenler

Sinir sistemi rahatsızlıkları beraberinde gerginlik, sinirlilik ve endişe gibi durumları getirir. Bunlara bağlı olarak terleme sıklıkla yaşanır.

Psikolojik sebepler

Kişinin bilinç altına yer eden bir takım endişe ve korkular gece uykusunda kabusların görülmesine ve derin kabustan uyanılamadığı takdirde de aşırı terlemeye yol açabilmektedir. Bu durumda bireyi ruhsal olarak rahatlatacak ve de temiz bir uyku çekmesine olanak sağlayacak önlemler alınması gerekmektedir.

Gerginlik ve Stres Durumları

Gerginlik, sinir halleri ve stresli durumlarda vücudun gösterdiği reaksiyonlardan biri de terlemektir. Çünkü, stres yaşandığı anlarda ter bezleri normale oranla çok daha fazla miktarda faaliyete geçer ve kişide terleme ortaya çıkar.

Diyabet Hastalığı

Bilindiği gibi, diyabet yani, halk arasında diğer bir adıyla şeker hastalığı. Kandaki glikoz seviyesi aşırı miktarda arttığı için bu rahatsızlık yaşanır. Bu hastalık zaman zaman terlemeye sebebiyet verir.

Obezite Durumu

Obezite, günümüzün en büyük sorunlarından biri. Aşırı kilolu kişilerin diğer kişilere oranla daha sıklıkla ve daha fazla terledikleri görülür.

Gebelik Dönemi

Hamilelik sürecinde hormon değerleri değiştiği için bu durum terlemeye neden olmaktadır.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid bezinin normalden daha fazla çalışması yani, hipertiroidi sorunudur. Bu sağlık sorununu yaşayan kişiler terleme durumu ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Uykuda Terleme Nedenleri

Uyku esnasında terlemek ve bundan rahatsızlık hissederek ter kan içinde uyanmak bir çok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Çok şikayet edilen bir durum olmakla birlikte nedeni de merak edilen bir sağlık sorunudur. Yukarıda bahsedilen nedenler gece uyurken terlemeye sebep olabilmektedir. Sayılan sebeplerin dışında, öncelikle uyunan odanın sıcaklığı değerlendirilmelidir. Oda gerektiğinden fazla sıcak ise terlemeye yol açar. Aynı şekilde odada nem oranı da terleme üzerinde etkilidir. Odanın ısısına göre çok kalın yorgan ya da battaniye örtünmek, çok kalın giyinip yatmak terlemeye sebep olur. Bunların dışında odanın genel rahatlığı da terlemede önemli bir yer tutar. Eğer odada bir gürültü varsa bu rahatsız bir uykuya neden olur ve neticesinde terlemeye yol açar. Bu gibi sebeplerle rahatsız uyku beraberinde terlemeyi getirir.

  • Düzensiz beslenme
  • Aşırı baharatlı yiyecek tüketimi
  • Yatmadan önce fazla gıda tüketimi ya da alkol tüketimi
  • Aşırı yorgunluk
  • Stres, sinir ve gerginlikle uyumuş olmak
  • Vücutta var olan bir enfeksiyon durumu
  • Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklar sebebiyle ateşin yükselmesi uyku esnasında terlemeye sebep olur.

Gece Terlemesi Belirtileri

Gece terlemesi çok belirgindir aslında çünkü normal zamanda terlemiyor ancak belirli bir süreden sonra bu rahatsızlıkla uğraştığınızı fark etmeniz yeterli olacaktır. Oda sıcaklığı normaldir, kalın giyinmemişsinizdir vs. ancak sabah kalktığınızda sırtınızdan, saç tiplerinize kadar terlemiş iseniz burada nedenleri düşünmek uzun vade için önemlidir. Tabi bir gece terlediniz diye bu sorunla karşı karşıya kaldınız demek değildir. Gece terlemesinin problem olarak görülmesi için uzun bir süre tekrar etmesi gerekir. Çünkü yağlı ya da tuzlu yediyseniz o yağ ve tuz atılana kadar terlemeniz normaldir.

Gece Terlemesi Tedavisi

Gece terlemesinin nedeni ve şiddeti tedavi yöntemi belirlemede oldukça önemlidir. Her hastaya aynı tedavi uygulanmayacağı gibi her ilaçta verilemez. Bazen ilaç ile tedavi edilebilen bu rahatsızlık için bazen sadece psikolojik destek almak bile yeterli olabilir. Bu sebeple doktor kontrolü ve yapılacak testler önemlidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git