Gece Uyurken Ağızdan Salya Akması Nedenleri

11.02.2017
Gece Uyurken Ağızdan Salya Akması Nedenleri

Bazı zamanlar uyandığımız da yastığımızda nedenini anlamadığımız bir ıslaklık görebiliyoruz. Dikkat ettiğimizde aslında bu ıslaklığın ağzımızdan gelen bir sıvının neden olduğunu anlıyoruz. Bazen bu tarz durumları önemsemesek de bunun tekrarlarının yaşanıyor olmasıyla, siz de bu durumdan rahatsızlık duymaya başlayabilirsiniz. Bu durumun sıklıkla yaşanması sizi tedirgin edebilir.

Uyku halinde ağzımızdan kontrolsüz sıvı salgılanması vücudunuz da ki bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu tarz durumların uzun sürmesi dahilinde elbette kontrolü ihmal edilmemelidir. Uyku anında ağzınızdan salya akmasının nedenlerinden biri yatış pozisyonunuz olabilir. Yan tarafınıza doğru yatıyor olmanız, ağzınızın uyku esnasında açılmasından veya tam olarak kapanmadığından kaynaklı olarak tükürük sıvısı ağzınızdan akabilir. Bu duruma uyurken ağızdan salya akmasının rastlanan en sık nedenidir diyebiliriz.

Uyurken ağzınızdan salya akıyor olmasının bir nedeni olarak üst solunum yollarında enfeksiyon olmasından kaynaklı olarak doğru ve düzenli bir şekilde nefes alıp vermemeniz de neden olabilir. Grip olduğunuz zamanlar geniz akıntısı veya tıkanıklığı bu durumu daha çok tetikleyecektir. Bazı mide rahatsızlıklarının da buna neden olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin ileri düzey de ki bir reflü ya da mide ekşimesi rahatsızlığı aşırı salya üretimini tetikleyecektir.

Gece uyurken yaşanan ağızdan salya akmasının bir nedenine de ağız yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bazı durumlar da diş yapısından veya çene yapısından kaynaklı olarak uyurken dudakları tam olarak kapatmak zor olabilir. Uyurken ağızdan salya akıyor olması artık sizi rahatsız edici bir durum haline geliyor ise çözümü için bir doktor muayenesi yaptırmanız uygun olacaktır. Bu tarz durumlar da kesinlikle çevrenizde ki kişilerin veya farklı şekilde tavsiye edilen ilaç kullanımı yapmamalısınız. Doktor muayenesinde doktorunuz buna neden olan asıl sorunun tedavisini bilinçli ve güvenilir bir şekilde uygulayacaktır.

Uyku pozisyonu

Kişinin uyuma stili genellikle yana doğru ise ağızın istemsizce açılması ile salya akması gözlemlenebilir. Ağızdan salya akması genellikle bu nedene bağlı olarak gerçekleşse de kişinin uyku stilini değiştirmesi ile önlenemiyorsa salya akmasını farklı nedenlere bağlı olarak mı gerçekleşiyor diye araştırmak gerekmektedir.

Ruhsal durum

Stres ve yoğun iş temposuna bağlı olarak yorgunluktan dolayı gece uykusunda ağız kontrolsüzce açılarak salya akabilmektedir. Ancak bu durum genellikle dönemsel olarak gerçekleşmekte ve uzun sürmemektedir. Birey kendi benliğini ve bedeninin yaşama tepki veriş şeklinin nasıl olduğunu bildiğinden gece uykusundaki salya akmasını bu nedene bağlayabilir.

Reflü hastalığı

Bu hastalığa sahip bireylerde genellikle mide ekşimesine bağlı olarak salya akması görülebilir. Reflü hastalığı kötü beslenme alışkanlığına bağlı olarak gece uykusunda göğüs kemikleri arasında ağrıya sebep olmakta bu ağrı kişinin başını eğmesi ile çoğalmakta ancak başını dik tutmasıyla azalmaktadır ve bir süre sonra geçmektedir. Tam olarak o esnada ağrının etkisi ile kişi ağzı açık olarak uykuya dalabilmekte bu da salya akıntısına sebep olabilmektedir. Bu hastalığa sahip olan bireylerde oluşan salya akması için en geçerli sebep reflü hastalığının kişideki varlığıdır.

İlaç kullanımı

Kullanılan bir takım ilaçların ciddi yan etkileri gözlemlenmekte bu yan etkilerden birini de salya akıntısı oluşturmaktadır. Kullanılan ilacın prospektüsü dikkatle okunmalı eğer böyle bir yan etki ihtimali yok ise doktora başvurulmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.