Gece Uyurken Ağırlık Basması Neden Olur?

Gece Uyurken Ağırlık Basması Neden Olur?
14 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 689 kez okundu.

Gece uyurken ağırlık basması herkesin zaman zaman yaşadığı ve oldukça problem verici olabilen bir durumdur. Genellikle orta yaşı geçen insanların yaşadığı ve fazla kilolu olanlarda daha sık görülen gece ağırlık hissetme hali, genelde uykuya dalmanızı engeller ve kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olur. Bu durumun en sık görülen nedeni, gece yatmadan önce bir şeyler yenmesidir. Yenen şeyler, özellikle de fazla yağlı besinler ise, hem üzerinize büyük bir ağırlık hissi çökmesine neden olur hem de bir türlü uyuyamamak ile kendini gösterir. Bu nedenle uyumadan en az üç ile dört saat evvel bir şey yenmemesi, çok acıkmış olduğunuz durumda ise hafif meyveler, proteini bol sebzeler gibi yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle ağır tatlılar ve çok yağlı kızartmalardan uzak durulması gerekir.

Gece ağırlık basmasının bir diğer nedeni ise, çok yorgun halde yatağa girmektir. Her ne kadar yorgunken bir anda uykuya dalacağınızı ve deliksiz bir uyku çekeceğinizi düşünseniz de, aksine çok yorgun olmak uyku kalitesini en çok azaltan şeylerdendir. Yorgunken, çok büyük bir ağırlık hissedersiniz.

Gece boyunca bir kaç kere bu ağırlık hissi ile uyanırsınız. Bazen tamamen uykunuz açılırken, bazen sadece ufak bir rüya görüyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ağırlık basmaları sabaha kadar devam edebileceği gibi sadece gece uyuma anından önce de yaşanıp geçebilir. Çok yorgunluk ile aynı hissi yaşatan ve ağırlık basmalarına neden olan bir diğer durum ise fazla alkol almaktır. Bu durumda genellikle hissedilen ağırlığın nedeni çok susuz kalmış vücudunuz yüzündendir. Alkol alırken bir yandan da yeterince su almazsanız bu durumun yaşanması kaçınılmaz olur. Gece sizi uyandıran ağırlık hissi ile kalkıp bol bol su içip yeniden uyumaya çabalayarak başa çıkabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git