Gece Körlüğü İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Gece Körlüğü İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 125 kez okundu.

Gece körlüğü için hangi doktora gidilir ? Gece körlüğüne hangi poliklinik bakar ? Gece körlüğü için hangi bölüme gidilir ?

Gece Körlüğü İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Gece körlüğü nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda gece körlüğüne hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Gece Körlüğü Nedir ?

Halk dilinde tavuk karası olarak bilinen gece körlüğü, göz hastalıkları arasında en tehlikeli olan genetik ve ilerleyici özelliğe sahip bir göz hastalığıdır. Gece körlüğü, beyne giden sinirlerin işlevini yerine getirememesi durumda ortaya çıkan, küçük yaşlarda farkedilmeyip ileriki yaşlarda belirgin hale gelen bir hastalıktır. Gece körlüğü ile ilgili bilinen en genel yargı, A vitamini eksikliğinden oluşup hücre ölümü durana kadar ilerlediğidir.

Gece Körlüğünün Nedenleri Nelerdir ?

Gece körlüğünün en önemli sebebi, retinanın fonksiyonlarını etkileyerek görsel algılamada sorun oluşturan A vitamini eksikliğidir. Tedavi edilmemiş miyopta gece körlüğünün oluşmasına neden olan sebepler arasında yer alır. Miyop, göz yuvarlağının genişleme genişleyerek retinada odaklanma uyumsuzluğu meydana getirir ve bu durum gece körlüğüne neden olur. Glokom hastalığı ve göz bebeğine baskı yapan ilaçlar gece körlüğüne ondan sonra tedavi edilmemesi durumunda körlüğü neden olabilir. Glokom hastalığı, gözlere baskı yaparak optik sinirlerin etkilenmesine neden olur ve bu nedenle hastalığın ilk evresinde gece körlüğü, erken tedavi edilmezse ikinci evrede körlüğün oluşmasına neden olur. Glokom ilacları ise, göz bebeğinin daralarak göze giren ışığın azalmasına neden olur ve bu durum gece körlüğünü oluşturur.

Katarakt, göz lenslerinin kademeli olarak bulanmasına neden olur ve bu durum gece körlüğünün oluşmasında önemli bir etken halini alır. Gece körlüğüne doğrudan yol açan retinitispigmentoza, genetik bir hastalık olmakla birlikte ilerlediği takdirde körlüğe neden olur. Gece körlüğüne dolaylı yollardan sebep olan retinitispigmentoza ise, ulser sendromunun duyma kaybına yol açarken retinitispigmentozaya neden olmasıdır. Gece körlüğünün oluşmasında en önemli faktör A vitamini ile birlikte çalışan çinko, eksikliği halinde gece körlüğüne sebebiyet verir.

Görme kaybı, diyabet hastalarının dikkat etmemesi halinde yaşayacağı muhtemel sorunlardan biridir. Kandaki şeker miktarının sürekli olarak artması halinde gece körlüğü kaçınılmaz son olabilir.

Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, sarı nokta ve katarakt hastalığa neden olacağından dolaylı olarak gece körlüğü oluşumuna etki eden bir durumdur.

Gece körlüğüne neden olan keratokon, kolajen fiberlerin zayıflamasıyla korneayı doğru pozisyonda tutamaması sonucu ortaya çıkar ve bu durum gece körlüğünün oluşmasına neden olur.

Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir ?

Gece körlüğünün birçok belirtisinin olmasıyla birlikte, en önemli belirtileri arasında loş ışık veya karanlıkta zayıf veya bulanık görme, parlak ışığa maruz kalınması halinde uzun süreli görme kaybının oluşması, kalıcı olarak göz kuruluğu oluşmasıdır.

Gece Körlüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Gece körlüğünün oluşma nedenlerinin farklı olmasına  bağlı olarak tedavi yöntemleri de farklılık gösterecektir. Gözde miyop sorunu var ise, miyop düzeltici lensler tedavinizde size eşlik edecektir. İleri düzeyde miyop varsa PRK ameliyatı olmanız gerekebilir.

Glokom hastalığının gece körlüğüne neden olmaması için uygulanan tedavi yöntemi, ameliyat veya lazer ile su tahliye mekanizmasının temizlenmesidir. Gece körlüğünün en önemli nedeni olan A vitamini eksikliği, A vitamini açısından zengin olan ürünlerle beslenmesi halinde giderilebilir. A vitamini açısından zengin olan havuç, patates, kuru kayısı, mango tüketilerek gece körlüğünün oluşması engellenebilir.

Gece körlüğü için hangi doktora gitmeyelim ? Gece körlüğü hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git