Gaz Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Gaz Sıkışması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 165 kez okundu.

Gaz sıkışması için hangi doktora gidilir ? Gaz sıkışmasına hangi poliklinik bakar ? Gaz sıkışması için hangi bölüme gidilir ?

Gaz Sıkışması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Gaz sıkışması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda gaz sıkışmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • dahiliye

Gaz Sıkışması Nedir ?

Aldığımız besinlerin bağırsaklardaki bakterilerle fermantasyonu sonucu gaz oluşur. Bağırsaklardaki bu gaz miktarı fazla olursa sıkışma olur. Gaz sıkışması genellikle sindiremediğimiz besinlerden ve yemek yediğimiz sıra yuttuğumuz havadan sebeple oluşur.

Gaz Sıkışması Nedenleri Nelerdir ?

Midede sindirilemeyen posalı gıdalar bağırsaklara geçerek burada bakterilerin normal çalışma saatlerinden daha fazla çalışması ile gaz oluşmasına neden olur. Fasulye, nohut, lahana, elma, brokoli, havuç, salatalık, arpa, enginar,kereviz yeşil biber, kuru erik, kuru kayısı, süt ve süt ürünleri , gazlı içecekler, şarap, posalı besinlerden bazılarıdır. Yemeği hızlı ve büyük lokmalarla yeme, sakız çiğneme  içecekleri içerken pipet kullanma , yemek yerken konuşma gibi sebeplerden dolayı yemek yerken hava yutarız. Bunların dışında bağırsak hareketlerinin azalmasına bağlı olarak kişide görülen kabızlık sorunu, bazı kişilerde laktozun sindirilmemesine bağlı oluşan ayrıca çölyak hastalarının da gluten proteinini sindirememeleri ile ortaya çıkan hazımsızlık, bazı bağırsak virüslerinin bağırsaklarda iltihaplanmalara yol açması, erken dönem hamilelikte progesteronun aşırı salgılanmasıyla ortaya çıkabilecek gaz sıkışması, kadınlarda adet döneminden bir kaç gün öncesinde oluşabilecek gaz sıkışmaları görülür.

Gaz Sıkışması Belirtileri Nelerdir ?

Gaz sıkışmasının en belirgin belirtileri ; karında distasyon ( şişkinlik ), karında ağrı, sık geğirme gibi belirtilerdir. Karında şişkinlik bağırsak bozulmasına bağlı gelişen krampların sonucudur. Karında ağrı bağırsağın sol tarafında gaz sıkışması nedeni ile oluşturduğu ağrıdır. Diğer bir belirti olan geğirme ise aşırı şekilde hava tutmaya bağlı içeri geçen havanın mideye inmeden geri çıkması olayıdır. Genellikle ağır yemekler sonucunda oluşur. Biber, soğan gibi yiyecekler geğirtiyi arttıran etki yaparlar.

Gaz Sıkışması Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Peki hayatımızı kötü etkileyecek bu gaz sıkışmasını nasıl tedavi edebiliriz. Öncelikle yemeği yavaş yemek çok önemlidir.Hızlı yemek besinleri iyice çiğnememek demektir.İyi çiğnenmeyen yiyecekler midede kolay sindirilmediğinden gaz oluşumunu artırır. Yemek yerken konuşmamak, içecekleri içerken pipet kullanmamak , sakız çiğnememek hava yutmanızı engeller.Yemek yerken aşırı yüklenmemek için az öğünlerle çok yemek yerine sık sık öğünlerle az yemek daha iyi olacaktır.Yağlı yiyecekler çok zor sindirildiği için sindirim sisteminin çok fazla çalışmasına , dolayısı ile gaz üretimine neden olacağından az tüketilmelidir. Çok daha önemlisi ise yediğimiz yiyeceklerin lifli olup olmamasıdır.Aslında lifli yiyecekler sağlıklıdır genellikle diyetisyenlerin sağlıklı zayıflamada tüketilmesini uygun gördükleri yiyeceklerdir.Ancak gaz oluşumuna neden olduklarından çok fazla alınmamalıdır ya da kendisinde gaz oluşturduğunu bildiğiniz besinleri daha az tüketmek önemlidir.Bunların dışında bağırsaklarımızın çalışması için gün içinde hareketli olmamız gerekir. Hergün hızlı adımlarla yürüyüş yapmak gaz sorunu olanlar için çok faydalı olacaktır.

Stres gaz sıkışmalarına neden olan bir diğer faktörlerden biridir.Stresten uzak durmalısınız.Bunların dışında bazı bitkisel çaylarda vücuttaki gazın dışarı çıkmasını sağlar.Bunlardan bazıları reyhan ve rezene bitkisinin çaylarıdır. Yemeklerden sonra tüketilen bu çaylar sizin için faydalı olacaktır. Bu yöntemlerle gaz sıkışmanız geçmiyorsa doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Gaz sıkışması için hangi doktora gitmeyelim ? Gaz sıkışması hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git