Gaz Giderici Bitki Çayları Nelerdir?

Gaz Giderici Bitki Çayları Nelerdir?
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.010 kez okundu.

Gün içinde hızlı tükettiğiniz yağlı gıdalar, besinler, gazlı içecekler ve yüksek sodyum içeren yemekler sonrasında şişkinlik ve gaz gibi sorunlar yaşamanız gayet normaldir. Gaz sindirim sırasında sindirilemeyen gıdaların oluşturduğu hava baloncukları, kabızlık, şişkinlik ve vücudun su tutması gibi hormonal nedenlerle meydana geldi. Bu durumda ağır yemeklerden uzak durmak, tuzu kararında ve şekeri gerektiği kadar tüketmek gaz oluşumunu engeller.  Gaz ve şişkinlik sorunlarını sıkça yaşıyorsanız gaz giderici bitki çayları ile şişkinliğinizin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

gaz giderici çaylar

Nane Çayı

Nane çayının bilimsel adı ‘’Mentha piperita’’ olan kurutulmuş ya da taze nane yapraklarından hazırlanmış olan bitki çayı, sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda sindirime dahil olan kasları yumuşatarak gazın vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar. Nane çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı kuru nane yaprağı ve 1 bardak kaynamış suyun içine koyarak 5-10 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Özellikle de reflüsü olanların mide asidini yemek borusuna çıkardığını kolaylaştırdığı tespit edildiği için nane çayı içmeleri tavsiye edilmiyor.

Melisa Çayı

Nane ailesinden olan melisa çayı, rahatlatıcı etkisi nedeni ile uykusuzluk, anksiyete, iştah arttırıcı özelliği ve sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Melisa çayı mide kramplarının hafiflemesini sağlar ve gazın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Melisa çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kuru melisa yaprağını 1 bardak kaynamış suyun içine atarak 10 dakika kadar demlenmesini beklemeli ve 10 dakika süzdükten sonra içmelisiniz. Antidepresan gibi yatıştırıcı maddelerin içilmesi yerine melisa çayının tüketilmesi çok daha sağlıklı ve faydalıdır. Fakat bitki çayı ilaçla birlikte tüketildiği zaman ilacın etkisi tehlikeli boyutlara ulaşabileceği için tavsiye edilmiyor.

Rezene Tohumu Çayı

Rezene tohumu gaz geçişini kolaylaştırır ve gaz oluşumunu engeller. Rezene tohumu çayının etkisini daha da arttırmak için içine anason tohumu ve dereotu da atarak tüketebilirsiniz. Bu çay kolik ve gaz tedavisinde kullanılan rezene epilepsi olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmez. Nadir de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu çayı hamile kadınlar tüketmeden önce doktoruna danışmalı ve bilgi almalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git