Gastrit İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Gastrit İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 133 kez okundu.

Gastrit için hangi doktora gidilir ? Gastrite hangi poliklinik bakar ? Gastrit için hangi bölüme gidilir ?

Gastrit İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Gastrit nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda gastrite hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Gastrit Nedir ?

Gastrit midenin iç tabakasının iltihaplanması, tahriş olması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dünya üzerinde yaklaşık 3 kişiden birinde görülmektedir ve bazı hastalarda kendi kendine geçmektedir. Gastrit genel olarak HelikobakterPlori adı verilen bakterinin vücuda girmesi üzerine oluşur. Genelde çocukluk döneminde vücuda giren bu bakteri yıllar boyunca vücutta kalabilir. Bunun yanı sıra kişide aşırı stres durumu da bu hastalığın ortaya çıkma sürecini hızlandırmaktadır. Tedavi edilmeyen ve ya önemsenmeyen gastrit bir süre sonra ülsere hatta mide kanserine kadar ilerleyebilmektedir. Gastrit hastası bir insanda mide asidi normalden üst bir seviyededir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı ve düzensiz beslenme de gastrite davetiye çıkartmaktadır. Aspirin kullanımı da gastritin en önemli sebeplerinden birisidir.

Gastrit Belirtileri

Belirtileri arasında bulantı, kusma, ağrı, hıçkırık, koyu renk dışkılama en yaygın görülen unsurlardır. İlerlemiş bir gastrit kusarken ağızdan kan gelmesine sebep olabilir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra sindirim problemleri hemen hemen tüm hastaların ortak şikayetidir. Hastanın midesinde şişlik oluşabilir ve fazlaca geğirebilir.

Gastrit Tedavi Yöntemleri

Tedavi süreci için öncelikle bir gastroenteroloğa başvurmak gerekmektedir. Hastalığın teşhisi için genel olarak endoskopi yolu kullanılmaktadır. Hasta bu dönemde şikayet ve rahatsızlıklarını doktoruna anlatmalıdır. Bu dönemde tam kan sayımı gerekmektedir. Duruma göre endoskopi yapılmadan önce ilaç tedavisi ile mide asidinin seviyesi azaltılmaya çalışılır. Hastalığın bakteri sebepli ortaya çıktığı kanısına varılırsa antibiyotik tedavisine başvurulur. Bu süreçte kesinlikle aspirin ve romatizma ilaçları kullanılmamalıdır.

Kişiler bu dönemlerde kafeinli içeceklerden, stresten, sigara ve alkolden uzak durmalıdırlar. Ayrıca sindirimi oldukça zor olduğu için yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan da kaçınılmalıdır. Çikolata da gastrit hastaları tarafından tüketilmemelidir. Baharatlardan, aşırı acı ve ekşi gıdalardan ve de domatesten uzak durulmalıdır.

Kesinlikle hızlı yemek yeme ve lokmaları büyük halde yutmadan kaçınılmalıdır. Ilık besinler ağızda iyice çiğnenmeli, ondan sonra yutulmalıdır. Böylece zaten hassas olan midenin yükü biraz da olsa hafifletilmiş olacaktır. Yemek yedikten 3 saat içerisinde kesinlikle uyku sürecine girilmemelidir. Hasta kendisine bir liste oluşturmalı ve bu liste de kendisini rahatsız eden, hastalığına iyi gelmeyen yiyecek ve içecekleri not almalıdır.

Bal ve kadife çiçeği gastritin oluşmasına engel olduğu gibi gastrit hastalarının şikayetlerini de oldukça azaltmaktadır. A ve C vitaminini bolca içerdiği için koyu yeşil renkli sebzeler ağrıları ve yanma hissini ortadan kaldırmakta yardımcı olmaktadır.

Zencefil köklerini kaynatıp bir bardak suya koyarak günde 2-3 defa içmek hastalığın iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra yoğurtta prebiyotik bir gıda olduğu için sık sık yenmelidir. Yoğur mide asidinin kontrol altına alınmasında ve şikayetlerin azalmasında yardımcı olmaktadır. Papatya ve nane ile hazırlanacak çaylar da mideyi rahatlatacaktır. Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre de çilek hastalığın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Gastrit için hangi doktora gitmeyelim ? Gastrit hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git