Funda Çayının Faydaları Nelerdir?

Funda Çayının Faydaları Nelerdir?
21 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 771 kez okundu.

Çok dallı bir biçimde yetişen funda bitkisi, yıl boyunca yeşil kalır. Kış aylarında zaman zaman rengi sarıya çalar ve matlaşır. Funda bitkisinin iğneye benzeyen küçük yaprakları vardır. Funda bitkisinin çiçekleri genellikle pembe ve mor arası bir renk açar. Çiçekleri daha çok güzel renkleri nedeni ile peyzaj ve dekoratif amaçlı kullanılır. Asya, Rusya ve Avrupa’nın büyük bölümünde Kuzey Amerika’nın da Atlantik kıyısında doğal olarak yetiştirilebilen bir bitkidir. Özellikle de dağ yamaçlarında ve bataklıklarda yetiştirilir. Hafif asidik toprakları ve bol gün ışığını sever. Funda bitkisi, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında toplanır ve kurutulur. Çok uzun ömürlü bir bitkidir ve 50 yıla kadar yaşayabilir.

funda çayının yararları

Funda Çayı Neye İyi Gelir ?

Funda çayı, cilde esneklik verir ve elastin üretimini tetiklediği için pek çok kozmetik ürününün yapımında kullanılır. Aynı zamanda bitkinin özünde iltihap önleyici bir özellik bulunur. Aynı zamanda böbrek taşı ve safra düşürülmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Romatizma ağrılarınızın bulunduğu bölgelerin ağrısını hafifletir. Orta dereceli uyku bozukluklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

  • İdrar yolu enfeksiyonu ve hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Sistik tedavisi için kullanılır.
  • Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur ve mesane problemlerini giderir.
  • Romatizma tedavisinde kullanılır ve Gut tedavisinde çok etkilidir.
  • Soğuk algınlığının geçirilmesini sağlar
  • Öksürüğü hafifletir ve çeşitli sindirim sistemi sorunlarının tedavisi için kullanılır.
  • İshale iyi gelir ve karın ağrısının giderilmesini sağlar.
  • Uyku sorunları yaşayanlar için uyku getirir.

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Güzel bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış suyun içine 6 çay kaşığı funda kurusu atarak 10-15 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Damak zevkinize göre isterseniz funda çayını balla tatlandırarak da içebilirsiniz. Funda çayını günde 1 ya da 2 bardak kadar tüketmelisiniz. Funda çayını taze bitkiden ya da kurutulmuş yapraklardan hazırlayabilirsiniz.

Funda Çayının Yan Etkileri

Funda çayının tüketimi genellikle alerjik değildir ve güvenli kabul edilir. Funda çayını tavsiye edilen dozlarda tüketmeniz önemlidir. Özellikle de kan incelticiler ve tansiyon hastalığı için ilaç tüketen kişiler doktor kontrolünde funda çayı içmelidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git