Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nasıl Sürülür?
5 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.315 kez okundu.

Kadınlar için kusursuz bir güzellik olmazsa olmazdır. Fondöten bunun için uygulanacak en güzel yöntemlerden biridir. Kusursuz bir şekilde fondöten nasıl sürülür merak ediyor musunuz?

Fondöten ürünler son zamanlarda kullanımı kolay olarak üretilen ve oldukça çeşitli olarak her isteğe uygun şekilde bulunabilen ürünler olarak karşımıza çıkar. Özellikle marka konusunda çeşitlilik oluşturması ayrı bir öneme sahiptir.

Cildi Makyaja Hazırlama

Fondöten kullanımı için cildin temiz şekilde hazırlanması gerekir. Bunun için ilk başta iyi bir cilt temizleyiciye ihtiyaç duyulur. Bu temizleyici mutlaka cildin yapısına uygun kalitede olmalıdır. Bu sayede cilt ölü hücrelerden ve lekelerden arınacaktır. Diğer yandan peeling ve makyaj bazı bunun için gerekli ön şartlar arasında sayılır. Peeling mutlaka düzenli periyotlar halinde uygulanmalıdır. Makyaj bazı ise hem makyaj öncesi hem de makyaj sonrası için gerekli işlemlerdir. Bu noktada çeşitli kremler veya doğal ürünler rahatlıkla bulunabilir.

Cildi Nemlendirme

Fondöten öncesi cildi nemlendirmek için uygun kremler kullanılabilir. Cildiniz nemliyse de nemlendirici uygulamakta fayda var. Cilt nemlendirme yöntemleri arasında farklı tercihler vardır. En başta bunun için üretilen kremleri tercih edebilirsiniz. Diğer yandan maskeler veya doğal yöntemler tercih edilebilir. Doğal yöntemler için doğal içerikli kremler seçilebilir. Aynı zamanda aktarlarda bu konu için bulundurulan özel ürünler veya yine aktarların o an için hazırlayacağı karışımlar tercih edilebilir.

Fondöten Fırçası Nasıl Olmalı? 

Fırça tercihi için en önemli öncelik temiz olmasıdır. Bunun için temizlenmiş fırça kullanmak yeterli olmayabilir. Gerekli belli periyotlarda fırçanın yenilenmesinde fayda görülmektedir. Diğer yandan kirli fırça yüzde leke, akne, siyah nokta ve sivilce gibi olumsuz sonuçlara neden olur.

Fondöten fırçası ayrıca yeterince yumuşaklıkta olmalıdır. Bu ürün için üretilen özel fırçalar bulunmaktadır. Fondöten kullanmak için illaki fırça kullanmak şart değildir. Yerine bu iş için üretilen fırçalar da tercih edilebilir.

Fondöten Seçimi

Fondöten bir formül ürünüdür. Yani cildiniz için en uygun olanı seçmelisiniz. Bu ürünlerin çeşitlilik açısından avantajlı olması bu bakımdan bir avantajdır. Ancak dikkat edilmezse olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Makyaj sadece fondöten ile yapılan bir iş değildir. Bu yüzden fondöten seçiminde diğer ürünlerin de dikkate alınması gerekir. Cildinizin yapısı yaşınıza veya genetiğinize göre değişecektir. Mesela kırışıklıktan kurtulmak için illaki anti aging bir ürün kullanıyor olacaksınız. Bu da fondöten seçiminde içeriğe dikkat etmeniz gerektirecektir. Bunun için mutlaka cildinizi tanıyor olmalısınız. Örneğin kuru bir cilde sahipseniz hem fondöten öncesi için hem de kullanım sırasında buna uygun nemlendirici içerikler tercih edilmelidir. Tabi burada kullanıcı tercihleri de önem arz eder. Çünkü kalıcı olması veya kısa kullanıma uygun olması kullanılacak uygun ortam için dahi önemli olabilmektedir. Bu noktada cildiniz için uygun ürünü ancak test ederek elde edebilirsiniz. Herhangi bir yerden almak yerine deneyerek almak en uygun olanıdır. Çünkü daha önce size uyan bir ürün ilerleyen zamanlarda tercihinize uygun olmayabilir.

Bu bakımdan ürünü internetten almak tavsiye edilmemektedir. Bu da uzun bir süreci gerektirebilir. Fondötenlerin kalıcılığı veya cildinizin ihtiyacını karşılaması bakımından gün boyu denemekte fayda var.

Fondöten ürünlere artık kendini aşmış üreticiler tarafından üretilir. Bu nedenle kolay uygulanan veya cilde aynı zamanda bakım yapan ürünler de tercih edilebilir. Bu bakımdan özellikle güneş koruyucu içeren ve spf olarak isimlendirilen ürünler tercih edilmelidir. Bu sayede cildin karışıklığını da geciktirecek bir formüle sahip olacaksınız. Tabi bu noktada hangi mevsimde kullanıyor olduğunuzun da önemi var. Çünkü bu ürünler sıcaklığa veya parlaklığa göre hem dayanıklı hem gösteriş bakımından uyumlu olabilmektedir. Örneğin sıcakta terleme nedeniyle akacak bir ürünü kimse tercih etmek istemez. Ancak kışın bu ürünü kullanmak yerine daha mat ürünler kullanılabilir.

Adım Adım Fondöten Uygulanışı

Bu noktada ilk aşamanın uygun bir fondöten seçimi gerektiğini belirtmiştik. Bütün hazırlıklar tamam olunca ürün için uygun bir fırça ile ince ince sürülerek kullanmaya başlanmalıdır. Bu bakımdan ince bir tabaka oluşacak ve cilt daha genç görünecektir. Kalın tabaka hem yaşlı gösterir hem zor çıkar. Ancak gözenekleri kapatmak için silikon içeren fondöten kullanmakta sakınca yoktur.

İnce tabakayı oluşturmak için yuvarlak dokunuşlar önem arz eder. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta kılların uzama yönüdür. Vücudun farklı yerlerinde kıllar farklı yöne uzar. Örneğin kaşların arasında fondöten yukarı doğru sürülür. Göz çevresi ile göz kapaklarında tavsiye edilmez. Çünkü sarkmalara ve yaşlı bir görünüme neden olur.

İpuçları

  • Kullanımda miktarı abarttığınızı düşünüyorsanız fazla kısmını temizleyin. Bunun için bez veya bez havlu ya da pamuk kullanmak tavsiye edilir.
  • Yüzde fondöten kullanılamayacak olan göz çevresi için kapatıcı ürünler tercih edilebilir.
  • İri yuvarlak bir fırça ile daha orijinal bir görüntü elde etmek mümkündür.
  • Yanaklarda fondöten kullanırken fırçanın aşağı doğru sürülmesinde fayda var. Son olarak da gözenekli ciltlerde dolgu malzemeli fondöten kullanılabilir.
  • Yaraları kapatmak için fondöten özel bir seçimdir. Kolay çıkarılabilir ürünler olması bu yüzden tercih sebebi olmuştur. Ancak yara izlerinin kapatılması için son yıllarda porselen makyaj tercih edilmektedir. Aynı şekilde doğum lekeleri için de hem porselen makyaj hem de fondöten kullanılabilir. Diğer yandan fondöten yalnızca yüzde değil vücudun belirli yerlerde izleri kapatmak için de tercih edilebilen ürünlerdir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git