Folyoda Alabalık Kaç Dakikada Pişer?

Folyoda Alabalık Kaç Dakikada Pişer?
8 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 266 kez okundu.

Folyoda alabalık kaç dakikada pişer ? Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balıktan bol ne var! Ancak ne yazık ki ülke olarak yemek kültürümüzden mi bilinmez balık çok fazla tüketilmez.

Tüketim oranımız düşük olsa da en fazla ülkemiz de hamsi ve alabalık tüketimi vardır. Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli alabalık vazgeçilmezlerimiz arasında yer alır. Hele ki folyo da alabalık!

Genel olarak tavada balık yapılsa da alabalık en güzel fırında pişmektedir. Lokum gibi hem de son derece sağlıklı bir alabalık yemek istiyor iseniz folyoya sararak fırına sürebilirsiniz.

Öncelikle 2 adet alabalığı iyice temizleyip yıkayın. Ardından bir adet soğanı ince ince doğrayın ve balığın içine düzgün bir şekilde yerleştirin. Ardından bir adet domatesi de aynı şekilde dilimleyip dizin. Sonrasında 2 yemek kaşığı zeytin yağını iyice gezdirin. Yağladığınız folyolara balıkları yerleştirip 1 adet sarımsağı ikiye ayırıp gelişi güzel atın. Sonrasında balıkları folyo ile iyice sarın. 250 derece de 45 dakika pişirin. Piştikten sonra da bir 5 dakika fırının içinde dinlenmeye bırakın. Sonrasında servis edin. Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git