Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır Mı ?

Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır Mı ?
24 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 419 kez okundu.

İnsanlar doğar, büyür, evlenir ve çocuk sahibi olurlar. Genelde düzen bu şekildedir. Ayrıca bu dünyaya bir parçasını getirmek, bir çok insanın hayalidir. Ancak hamile kalma süreci, hamilelik sürece kadar dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bazı insanlar kolayca hamile kalabilseler bile, bazı sorunlardan dolayı hamile kalamayanlar vardır. Böyle bir durumda doktora başvurmak, yapılacak en öncelikli ve en doğru harekettir.

Folik asit gebe kalmaya yardımcı olduğu söylenen bir maddedir. İlk önce folik asit nedir sorusunu cevaplayalım. Folik Asit; B9 vitamini olarak da bilinmekle beraber B vitamini ailesine aittir. Suda çözünür. Kansızlık, uykusuzluk, baş dönmesi gibi etmenler folik asit eksikliği sorununa işaret eder. Kan üretimi, DNA sentezi gibi önemli biyolojik olaylarda rol oynayan folik asit, hamile ve hamile kalmak isteyen kişilere de önerilir.

Folik asit alındığında direk hamile kalınacak diye bir şey olmamakla beraber, sağlıklı bir hamilelik sürecine destek sağlar. Doktorlar tarafından bebeğin anne karnında gelişimi sırasında oluşabilecek sorunları önlediğini düşünülüyor ve yine hamilelik sürecinde vücudun fazladan folik asite ihtiyacı vardır.

Bununla beraber folikasitin hamile kalma ihtimalini arttırdığı doğrudur ancak folik asit için kesin çözüm denilemez. Eğer hamile kalamıyorsanız, doktorunuzdan yardım istemelisiniz. Folik asit bir tedavi değil, tedaviye yardımcı unsurdur.

Çocuk isteyen çiftler için tek yükümlülük anne adayına ait değildir. Baba adayı da folik asit kullanmalıdır. Folik asit sperm kalitesini arttırırmakta olup, böylece dünyaya daha sağlıklı bireyler getirmenize destek olacaktır. Folik asit içeren kapsülleri eczaneden alabileceğiniz gibi, sebze ve meyvelerden de tedarik edebilirsiniz. Özellikle brüksel lahanasında, turunçgillerde bolca bulunur. Ayrıca narenciye, yeşil sebzeler ve domates suyunda da bulunur. Yine de folik asit kapsülü alınmadan önce doktora danışılmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git