Fırında Tavuk Hangi Ayarda Pişer ?

Fırında Tavuk Hangi Ayarda Pişer ?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.324 kez okundu.

Fırında tavuk hangi ayarda pişer ? Fırında tavuk yapılırken en ideal ayar, turbo yani fan ve ızgara ayarlarıdır. Turbo ayarda, tavuğu fırının en alt bölmesine yerleştirmeniz gerekir. Eğer tavuk parçaları büyükse, içlerinin çiğ kalmaması için fırına yerleştirmeden önce biraz haşlamak ya da fırına on beş dakika ön ısıtma yapmak gerekebilir. Derili ya da but, baget gibi tavukları bu ayarda pişirmek önerilir. Izgarada ise küçük parçalar halinde doğradığınız göğüs yani fileto ve kanat gibi bölümleri pişirmeniz önerilir. Yine on beş dakika ön ısıtma tercih edilmelidir.

Fırında Tavuk Pişirme Dereceleri ve Süreleri

Tavuğu içini doldurarak bir bütün halinde fırınlarsanız, 180 ile 200 derece arasında ve en az iki saat pişirmeniz gerekir. İç malzemesini ise, doldurmadan önce pişirmelisiniz. Fırın torbaları kullanarak bu süreyi yarım saat kadar kısaltmanız mümkündür. Tavuk etinin boyutları küçüldükçe pişme süresi ve gereken sıcaklık da azalacaktır. Parçalı tavukları, 160 derece fırında, kırk beş dakika içinde hazır hale getirebilirsiniz.

Fırında Tavuklu Sulu Yemek

Patatesli ya da sebzeli tavuk yemeklerini fırınlarken, sebzelerin tamamen pişmesi ve tavuk içinin çiğ kalmaması için en az kırk beş dakika fırında tutmak gerekir. Üzeri alüminyum folyo ile kapatılmamalıdır. Patates ve havuçlar önceden haşlanmalı ve pirinç ya da bulgur katılacaksa bir gece önceden suda bekletilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git