Fırında Balık Pişirme Süresi

Fırında Balık Pişirme Süresi
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 744 kez okundu.

Fırında balık pişirme süresi nedir ? Balık pişirmede en sağlıklı yöntem balık buğulama ya da fırında az yağ ile pişirilmiş olandır. Mevsimine göre balık pişirmek gerekir. Levrek, mezgit, kırlangıç gibi beyaz etli balıklar daha çok haşlamaya uygundur.

Fırında balık tarifi için seçeceğiniz balık türüne göre iyi bir temizleme yapmak şarttır. Temizlik aşamasında alabalık gibi büyük balıklarda kan pıhtılarının çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra soğuk suda iyice yıkanmalıdır. Soğuk su balığın yüzeyini daha gergin yaparak, pişirirken daha da kolaylık sağlamaktadır. Balık tüketirken kılçıkları ile tüketmek daha sağlıklıdır. Kılçıkta bulunan yüksek oranda bulunan fosfor ve kalsiyum vücudumuz için çok gereklidir.

Fırında balık kendi suyuyla ya da domatesli olarak da pişirilebilir. Alüminyum folyoya sarılı şekilde de balık kendi buğusuyla da lezzetli tatlar elde edilebilir. Tercihe göre garnitürlü veya garnitürsüz yapılabilir. Garnitür olarak patates, mini soğanlar, havuç ve mantar kullanılabilir. Balıklar pişirilmeden önce balığın içi ve dışı zeytinyağı, limon, tuz, karabiber, defne yaprağı gibi malzemeler ile hazırlayacağımız sosla bekletilir. Defne yaprağı balığın istenmeyen kokusunu da önler. Zeytinyağlı tepsiye balıkları yerleştirerek su ile de pişirilebilir.

Çabuk pişirmek isterseniz büyük balıkları parçalayabilirsiniz.180-200 derecede 35-40 dakika pişirilmelidir. Fırında balığın en doğru pişirilme şekli balığın dış kısmının çıtır, iç kısmının ise hafif sulu olmasıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git