Fırın Poşetinde Tavuk Kaç Derecede Pişer?

Fırın Poşetinde Tavuk Kaç Derecede Pişer?
6 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 399 kez okundu.

Fırın poşetinde tavuk kaç derecede pişer ? Fırında tavuk oldukça pratik bir yemek. Hatta artık hazır poşetleri, baharatları satılır olduğu için iyice pratikleşmeye başladı. Tavuğu poşete koyup, biraz da patates ekleyince ortaya mis gibi bir akşam yemeği çıkıyor.

Tabi bunun da her yemeğin olduğu gibi püf noktaları var. Fırının sıcaklığı nasıl olmalı, kaç derecede kaç dakika pişmeli bunlar tavuğun tadını belirleyen önemli faktörler. Çünkü aslında hepimiz tavuğun kuru olması yerine sosunu güzelce çekmiş sulu bir tavuğu tercih ederiz.

Bunun için ilk yapacağımız şey tavuğun büyüklüğü ayarlamaktır. Bütün tavuğun pişme süresi ile parça tavuğun pişme süresi aynı değildir. Bütün tavuğu patatesle fırına atmak istediğinizde biraz daha yüksek ayara almanız gerekir fakat içi pişerken dışının da yanmaması gerekir. Parça tavuk ise ısıyı daha çok yüzeye alacağından biraz daha düşük ısı ve sürede pişer.

Genel olarak baktığımızda parça tavuğu daha önceden ısıtılmış 180 derece fırında 45-50 dakika arası pişirebiliriz. Bu şekilde tam istediğimiz gibi bir tavuk ortaya çıkacaktır. Bütün tavuğu ise pişirmek için 200 derece fırında yaklaşık 2 saat bekletmek gerekmektedir. Görüldüğü üzere aslında tavuğun boyutu bile zamana etki etmektedir. Bu sebeple bu püf noktalara dikkat etmek yediğiniz yemeğin kalitesini belirleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git