Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir?

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir?
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 977 kez okundu.

Fesleğen çayı, yemeklerde çeşni olarak, salatalarda kullanılan güzel kokulu bir bitkidir.  Bu baharat, bahçelerde süs bitkisi ya da sinek kovucu olarak da kullanılabilir. Günümüzde gıda sektörünün pek çok alanında fesleğeni görmek mümkün. Özellikle de salata soslarında, likör üretiminde, sabun ve şampuanlarda, sirkelerde, kozmetik ürünlerinde ve pek çok ticari ürünün yapımında kullanılıyor. Fesleğen, çok iyi bir antioksidandır. Asya ülkelerinde ve Hindistan’da özellikle sindirim sorunu yaşayanlara, mide ağrısı olanlara ve ishal sorunu yaşayanlara tavsiye edilir. Fesleğen, nane ailesindendir ve 50 adet farklı türü bulunur. Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde en çok tercih edilen fesleğen türü ’’sweet basil’’dir. Bu tatlı bir fesleğendir ve hem tatları hem de sağlığa faydaları açısından sıkça tercih edilir.

fesleğen çayının yararları

Fesleğen Çayı Neye İyi Gelir ?

Fesleğenin içinde bol miktarda K vitamini, demir ve kalsiyum bulunur. 2 yemek kaşığı taze fesleğenin içinde günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 6’sı bulunur. Çok etkili bir antioksidandır ve vücudun zararlı maddelerden temizlenmesini sağlar. Mide rahatsızlıklarının ve sindirim sorunlarının giderilmesinde çok etkilidir. Bitki çayı, cilt üzerinde meydana gelen böcek ısırıkları ve kaşıntılı cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Stres, diyabet ve astım tedavisinde kullanılır. Kanın temizlenmesini ve hücrelere kan taşınmasını sağlar.

  • Çok iyi bir antioksidandır ve kuşburnu çayından çok daha etkilidir.
  • Mide ağrılarına ve kas ağrılarına iyi gelir.
  • İshalin geçirilmesinde çok etkilidir.
  • Mide ülserine karşı tercih edilir ve hazımsızlığın giderilmesinde kullanılır.
  • Hafif uyku sorunu yaşayanlar için çok iyi bir baharattır.
  • Ağız içinde meydana gelen yaraların geçirilmesinde çok etkilidir.

Fesleğen Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Fesleğen çayını taze yapraklarını kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi kurutulmuş yapraklardan da hazırlayabilirsiniz. 250 ml kaynamış suyun içine 2 yemek kaşığı kadar fesleğen rendeleyerek 3-4 dakika kadar çayın demlenmesini bekleyebilir ve içebilirsiniz. Kuru fesleğenden yapacağınız çay için kaynamış suyun içine 4 çay kaşığı fesleyen ekleyerek 10 dakika demlenmesini beklemelisiniz. Daha sonra bal ya da limon ile tatlandırarak çayı tüketebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git