Fazla Uyuma Problemi Nasıl Çözülür ?

Fazla Uyuma Problemi Nasıl Çözülür ?
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.075 kez okundu.

Az uyumak gibi fazla uyumanın da zararları vardır. Çok fazla uyumak bir hastalık belirtisi olabilir ya da hasta olmanıza neden olabilir. Peki bir çok insan için sorun olan bu fazla uyuma problemi nasıl çözülür ?

İnsanlar neden çok fazla uyuma isteği hissederler ? Bu kişiye göre ve farklı nedenlere göre değişebilir. Kişinin bünyesi ile de alakalı olabilir. Bir kişi psikolojik sebeplerden dolayı çok fazla uyumak isteyebilir. Mesela depresyonda olan bir kişi olanları unutmak için sürekli uyumak isteyebilir. Ya da sürekli yorgunluğa maruz kalan bir kişi hep uyumak isteyebilir.

fazla-uyuma-problemi-nasil

Bir insan normal bir günde 6 ile 8 saat arasında uyumalıdır. Bunu bilerek günlük uyku ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Kendinizi en iyi siz bilirsiniz. Buna göre sizin uyku saatinizi gene en iyi kendiniz kestirebilirsiniz. Uykunuzu düzenli takibe alın. Her gün aynı saatte uyuyup, aynı saatte uyanmaya çalışın. Uykunuzu düzene sokun. Erken uyuyup, erken uyanmak uykunuzu düzene sokabilmeniz için iyi bir fırsat olabilir. Uyumadan önce uykunuzu kaçıracak kahve, çay türü içecekler içmeyin. Aksine uykunuzun gelmesine neden olabilecek yoğurt yeyip, ayran içebilirsiniz. Fazla uyumak obezite riskini de artırır. Fazla uyumaktan sakınmaya çalışın. Bol bol vitamini çok meyve ve sebzeler tüketin. Yürüyüş yapın, spor yapın. Uyuduğunuz ortam ve yatağınız rahat olmalı. Havasız ortamlarda uyumayın, havasız ortamlar daha fazla uyumanıza neden olabilir. Bol bol su için.

Öğlenleri biraz kestirebilirsiniz. Öğle uykusunun yararlı olduğu bir çok araştırmada kanıtlanmıştır. Fakat akşam saatlerinde uyumak sizi sersemletebilir, daha da yorabilir. Uyku düzeni çizelgeniz bunlara göre de ayarlayabilir. Bunları yaptığınız halde hala saatlerce uyuyup uykusuz hissediyorsanız bir doktora görünmelisiniz. Fazla uyuma problemi, hafife alınmamalıdır. Fazla uyuma isteği ciddi bir problemdir. Fazla uyuma isteğinin altında ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Troit bezlerindeki rahatsızlıklar, şeker hastalığı, uyku apnesi bu hastalıklardan bazılarıdır. Hastaneye gittikten sonra öncelikle bazı kan tahlilleri yapılır. Fazla uyuma isteğinin altında bir hastalık varsa bu hastalık belirlenmeye çalışılır. Kişinin uykuya ne kadar sürede daldığı gözlemlenir. Bununla beraber kişinin uykusunu ne kadar sürede alabildiği takibe alınır. Ve uykunuzun şiddetine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Fazla uyumanız sıradan bir olay değildir. Kesinlikle aksatmayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git