Fazla Kilolarından Kurtulmak İsteyen Herkesin Bilmesi Gereken 11 Basit Ama Etkili İpucu

Fazla Kilolarından Kurtulmak İsteyen Herkesin Bilmesi Gereken 11 Basit Ama Etkili İpucu
16 Mart 2017 tarihinde eklendi, 361 kez okundu.

O kadar rejim yapıp, spor salonlarında her hücrenize kadar terlerken tüm bu çabalarınızın yerini bulması için günlük yaşantınızda her şeyi doğru mu yapıyorsunuz peki? Yemek yeme şeklinizden, yediğiniz tabağa kadar birçok şey sizi etkiler aslında siz pek farkında olmasanız da. Önemsiz gibi görünen bu etkileyici hususlar nelermiş o zaman birkaçına gelin beraber değinelim…

1 . Tezgahınızın temiz ve düzenli olmasına özen gösterin.

Yapılan araştırmalar dahilinde; düzensiz, dağınık bir mutfakta beynimiz de karışıklığa uğrayacaktır ve bu bizi daha da yemeye iticektir.

2 . Meyve hariç!

Mutfağınızın en görünen yerinde; masa veya tezgah üzerinde bir kase çeşitli meyveler bulundurun, bulundurun ki yoğun açlık hissi geldiğinde diğer abur cubur terzi yiyeceklere saldırmanızı önleyin. Hem meyve tüketilmesi hepimizin bildiği üzere sağlık açısından da oldukça önemlidir.

3 . Su da öyle! Eğer mümkünse mini bir sebil satın alın ve ihtiyacınız olan su ihtiyacını fazlasıyla karşılayın.

Hele ki yeterince su tüketmeyen biriyseniz mutfağınıza bir su sebili şarttır diyebiliriz. Su içmek hem kendinizi tok hissetmeniz konusunda önemlidir.

4 . Abur cuburları ortadan kaldırın. Cipsleri, çikolataları, şekerleri vs.

Belki de en zoru budur ha? ☺ Aslında evimizin kapısından dahi sokmamamız gereken yiyecekleri, günlük yaşantımızın bir parçası haline getirdiğimiz için birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Yağ oranı yüksek cipsler, vücudumuza şeker yüklemesi yapar şekerlemeler.. Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız ve hayatınızda fazla kilolara daha fazla yer kalmadıysa, o zaman mutfağınızda da bu tür yiyeceklere yer yok!

5 . Buzdolabınızı düzenleyin. Alüminyum folyo ile sarılmış ya da poşete konmuş yiyecekler arka tarafta olacak şekilde.

Poşetlenmiş hazır gıdaları, şekerlemeleri gözümüze ilişmeyecek şekilde arkalara yerleştirin. Gerekirse saklayın. Ön tarafta daha sağlık fışkıran yeşillikler olsun.

6 . Kendinize rengarenk ve desenli tabaklar alın.

Zihnimizin algılamasından kaynaklı olarak çeşitli renkli ve desenli tabaklarda yediğimiz zaman doyma hissine daha çabuk ulaşırız.

7 . Küçük tabaklar, küçük porsiyonlar…

Tabağınızdaki yemeğin hepsinin bitirmek gibi bir huyunuz varsa o zaman sizde tabağınızı küçültün. Bu durumda otomatik olarak tabağına giren öğününüz de küçülecektir. Böylece sizde, aynı eskisi gibi tabağınızdakileri silip sürerek masadan kalkmış olmanın verdiği mutluluk içinde olacaksınız.

8 . Kendi yemeğinizi kendiniz alın. Yiyeceğiniz kadar tabii.

Bu durumu daha çok evde annenizle ya da bir türlü laf anlatamadığımız komşu teyzenizle yaşarsınız. Siz, ‘tamam, yeterli’ dedikçe bir kaşık daha koyarlar ve birde üstüne ‘ o tabaktakiler bitecek bak’ diye söylenirler. En iyisi mi siz kendi tabağınızı kendiniz hazırlayın.

9 . Bilgisayarın ya da televizyonun karşısında yemek yemekten kaçının.

Yemek yerken başka birşeyle; özellikle telefon, televizyon ya da bilgisayarla uğraşılırsa bu durum doyma hissine ulaşmanızı engelleyecektir. Çünkü o an kendinizi yemeğe vermediğiniz için beyniniz, sanki öylesine yapılan birşeymiş algısına kapılır ve yediğinizden bir şey anlamazsınız. Hani bir tabir vardır ya ‘ yediğim ağzıma mı gitti koynuma mı gitti anlamadım’ diye.. Yemek yemek ciddi bir iştir, bu esnada başka şeylerle uğraşmayın!

10 . Mümkünse yemeğinizi masada yiyin.

Ayakta yediğiniz her şey beyniniz tarafından aperatif olarak algılanacaktır. Bu yüzden yemek zamanı masanızı kurun ve yemeğinizi afiyetle yiyin, ayakta geçiştirmeyin. Yoksa, bir zaman sonra vücudunuz yemek isteyecektir.

11 . Yemek keyfinize müziği de eklemeyi unutmayın.

Müziğin temposuna göre yeme hızınız şekilleneceği için ağır tempolu şarkılar yemeğinizde size eşlik edebilir. Böylelikle yavaş yavaş yer, lokmalarınızı daha çok çiğnersiniz. Hem müzikle yemek vaktinizi daha da keyifli bir hale çevirmiş olursunuz ☺

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git