Evlilikten Korkuyorum Ne Yapmalıyım ?

Evlilikten Korkuyorum Ne Yapmalıyım ?
6 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.047 kez okundu.

Evlilik her insanın yaşamasını istediği bir süreçtir. Her insan, belli bir yaşa kadar ailesinin desteği ve kendisiyle baş başa kalmasının yanında, ilerleyen yaşlarını, yaşlılığını hayat arkadaşı dediği kişiyle yaşamak ister. Bazı insanlar evlenecek insan bulamadığından dolayı evliliğe karşı belli tutumlar içerisinde olurken, bazıları da toplumun değişen değerlerinin yaşandığı bir çağda olduğumuz için, evlilikte yaşanan problemleri görerek evlilikten korkmaktadır. Peki, evlilikten korkuyorum ne yapmalıyım ? diyorsanız buyrun yazımıza göz atın..

Evlilik aynı hayatı paylaşmak, birlikte yaşlanmak, huzurla yaşamak, her şeye birlikte karar vermeyi gerektiren bir paylaşımdır. Günümüzde insanlar evlilik kavramından değil de, evlendiği kişinin evlendikten sonra değişmesinden, evlendikten sonra anlaşamamaktan, aldatılmaktan korktuğu için evlilikten korktuklarını düşünmektedirler. Aslında ayrım tamamen kelime farklılıklarında kendini göstermektedir. Evlilik denilen olguya hazır hissetmek oldukça önemlidir. Önce hem fiziksel hem de psikolojik olarak evliliğe kendimizi hazır hissetmemiz gerekiyor. Evlilik denilen olgunun maddi ve manevi olarak kendini göstermiş olduğu pek çok boyut vardır. Maddi olarak, evlendikten sonra yaşayacağımız evi döşemek, ev eşyaları satın almaktır. Manevi olarak, evin sorumluluğunu paylaşabilmek, eşine vakit ayırmaktır. Tüm bu sorumlulukları yerine getirebilecek fiziksel ve psikolojik olgunluğa eriştiğimiz zaman evliliğe hazır olmuş durumda olabiliriz.

Evlilikten neden korkulur? Bu sorunun cevabını gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim. Karşılaştığımız ve ilişki yaşadığımız kişiler bazen bizleri çok mutlu ederler. Kimsenin onlar kadar bize iyi hissettirmediğini düşünürüz, bize aşık olduğunu hissederiz. Bir anlamda gözümüz hiç bir olumsuzluk görmez. Başta herkesin ilişkisi böyle değil midir? Ama sonra ne olur? İnsanlar değişir. Çevrelerinden etkilenir, yaşadığı ilişkiden sıkılır, mutlu olmadığını hisseder ve değişir. Sonunda sevgimizden emin olmadığını anlarız, güvenimiz kırılır, aşkımız yok olur, ciddi düşünmek için hiçbir hevesimiz kalmaz. Tüm bu olumsuzluklar değil midir bizleri yıldıran, tekrar ilişkiye başlatmaya korkutan. Evet dediğinizi duyar gibiyim. Bazen aşırı genellemeler yaptığımız da olur. Bu da beni kesin aldatır, şimdi kesin başka şeyler yapıyordur, ona asla güvenmiyorum, herkes mi yalan söyler, kime güvensem hem hüsranla sonuçlanıyor gibi cümleleri hem yaşarız hem de söyleriz. Bunların çoğu ortak olarak yaşadığımız sorunlardandır. Bu gibi durumlar evliliğe karşı bütün merakı, ilgiyi, isteği azaltır.

Bu güzel olguya karşı bu kadar umutsuz olmak doğru olur mu, olmaz. Gelin duygularımızı motive edecek şekilde biraz fikrinizi ölçelim. Öncelikle her açıdan hayatımızdaki kişiyi tanımalıyız. Hem bütün iyi yönlerini hem de bütün kötü yönlerini görmenizde fayda var. Sonra evlendik ama eşim değişti lafını kabul etmemek için şimdiyi iyi değerlendirmeliyiz. Kıskanınca nasıl davranır, bana ve kendisine saygısı var mı gibi sorular sorup olumlu anlamda cevabını almalısınız. Eğer gerçekten birbirinize aşık iki kişiyseniz zaten bu soruların cevapları kendiliğinden önceden verilmiş olacaktır. Evlilik denen olguya sahip olmak için, çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, bir ömür aynı evde yaşayacak olması, çocuklarının sorumluluklarını kabullenmeleri, çiftlerin ailelerinin de saygıyla karşılanması gerekmektedir. Sevdiğiniz kişiyle gerçekten mutluysanız, bırakın o güzel mutluluk, huzur dolu kapıdan siz de eşinizle birlikte el ele geçin. Güven, sorumluluk, sevgi tamamlanınca her şey güzel olur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git