Eviniz Misler Gibi Koksun: Pratik Şekilde Hazırlayabileceğiniz Ev Yapımı 12 Oda Kokusu

Eviniz Misler Gibi Koksun: Pratik Şekilde Hazırlayabileceğiniz Ev Yapımı 12 Oda Kokusu
15 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.

Bütün günün stresini atmak için eve gelmeyi iple çekeriz. Bize eve geldiğimizi hissettiren şey, evimizin kokusudur. Şimdi gelin birlikte evimizin kokusunu en doğal yollardan misler gibi yapalım. Hem ucuz hem pratik!

1. İlk Oda Kokumuz Kahve Severler İçin Geliyor

Bildiğiniz gibi kahve kokusu en keskin kokulardan biridir. Evimizin girişine küçük dekoratif keseler içerisinde bir avuç kahve çekirdekleri koyabiliriz. Hatta her girip çıktığınızda keseleri şöyle bir sallarsanız o koku tüm eve yayılacaktır.

2. Leziz Bir Koku Tarçın!

Eve girdiğinizde iştahınızı kabartıp elmalı kurabiye yapılmış hissi veren o güzel baharat, tarçın…  Kabuk tarçınları alıp bir ipe dizin sonrasında da kapı girişlerine asın. Siz her kapıyı açıp kapatışınızda o koku sizi rahatlatacaktır.

3. Biraz Daha Sert Olsun Derseniz Nane Deriz…

Nanenin tek başına biraz ağır olabileceğini hesaba katarak naneyi kekik ve karanfille karıştırıp dekoratif şişelere koyun içerişine biraz su ekleyin ve mutfak masanın ortasına bırakın. Su buharlaştıkça o kokuda tüm mutfağı kaplayacaktır.

4. Tazesi de Kurusu da Güzel Kokan Çiçek, Lavanta…

İsterseniz kurutulmuş bir tutamı, isterseniz saksıda yetişen bir filizi… Ortamı rahatlatıp ferahlık veren o kokuya bayılacaksınız.

5. Tatlı Bir Dokunuş Hissi Koksun Diyenlere

Vanilya hem görüntüsü hem de kokusu ile içimizde tatlı bir duygu uyandırıyor. Vanilya çiçeği kurusunu yayvan ve dekoratif bir tabağa koyup salonumuzun ortasına koymanız yeterli.

6. Yazda Olsa Kışta Olsa güzel Kokan Meyve

Tabi ki portakaldan bahsediyorum. Portakal sadece içindeki C vitaminin değil kokusuyla bile insana dinçlik veriyor. Portakal kabuklarını uzun ince kesip kaynatın. İçine biraz da karanfil katın. Hafif derin ama geniş bir kabın içine dökün. Üzerine de yüzen mumlar koyun ve mumları yakın. Sonrasında kanepenize uzanın ve günün keyfinin çıkarın.

7. Sizi Akdeniz Sahillerine Götüren Limon Kokusu

Yeşil renkli minik Akdeniz limonlarını fazla değil dörde bölüp bir kavanoza koyun. Zaten limonların kokusu yetecektir başka bir şey yapmasanız da olur.

8. Fesleğen Sizi Dinginleştirecek

Fesleğeni minik saksısıyla birlikte ne mutfağınızdan ne de balkonunuzdan eksik etmeyin. Kokusuyla sinirlerinizi yatıştıracaktır.

9. Uzak Doğudan Gelen Bir Esinti

Bambu çubuklarını uzun ince bir vazoya yerleştirip suyuna da mandalina ve limon kabukları atıyoruz.  Sizi alıp çok uzaklara götürüyoruz…

10. Ormanda Kısa Bir Yürüyüş

Taze biberiye ile karanfili alıp kaynatın. İster vazoya ister kavanoza koyup odanıza bırakın. Ormanda bir yürüyüşe çıkmış hissi uyandıracak sizde.

11. Ortaya Karışık Sepeti

Portakal, mandalina, greyfurt, limon, turunç bulabildiğiniz tüm turunçgillerin kabuklarını soyup kurutun. Küçük bir sepetin içine atın. Onu da oturduğunuz her odaya kolunuzda taşıyın.

12. Aslında En Güzeli Taze Çiçekler

Bahar kokusunun en güzeli taze çiçek kokularıdır aslında. Kocanıza birazcık naz yapın eve gelirken her akşam size o dönemin taze çiçeğini alsın. Hem yüzler gülsün hem de odanız mis gibi koksun 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git