Evde Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır ?

Evde Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır ?
3 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 200 kez okundu.

Evde çörek otu yağı nasıl yapılır ? Yıllardır pasta ve böreklerde bir süsleme malzemesi olarak kullanılan çörek otu bitkisinin son zamanlarda birçok şeye faydalı geldiği ortaya çıktı. Hatta öyle ki en ölümcül kanser olan Glioblastoma’nın bile tedavisinde çörek otu kullanılıyor. Kolayca yetiştirilebilen ve dünyamızın her yerinde kendine yetişebilecek bir yer bulmayı başaran çörek otu, kapsüller içerisinde yetişen bir bitkidir. Fakat çörek otunu gerektiğince tüketmek gerekmektedir. Yoksa çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Özellikle herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli bir şekilde ilaç kullanılıyorsa çörek otu kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Hamilelik durumunda da doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Birçok vitamin ve mineral içeren çörek otunun yağı da birçok şeye faydalı gelmektedir. Çörek otu yağı saç dökülmesini (eğer saçtaki tüm hücreler ölmediyse), saç beyazlamasını, kilo almayı engellemekle birlikte ince telli saçların güçlenmesine, bronşite ve bunlar gibi birçok hastalığa da iyi gelmektedir. İçerisinde E vitamini, çinko, selenyum, demir, bakır ve kalsiyum içeren çörek otu yağı bağışıklık sistemi için de çok faydalıdır.

Çörek otu tohumunun ve yağının birçok faydası vardır. Ama bazen çörek otu yağı bulunamayabilir. Buna karşılık çörek otu bitkisi ise kolayca bulunabilir. Bu nedenle çörek otu yağı bulunmadığında onu nasıl evde yapılabileceğini yazımızda anlatacağız. Ancak çörek otu yağı içilecek ise açık parlak sarı renkli, kolay akıcı, tadı ve kokusu hoş olmalıdır. Aksi halde içilmesi zararlı olabilir fakat diğer işlemlerde kullanılabilir. Fakat gerektiğinden fazla kullanmak da birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Çörek otu tohumu seçerken ise tohumların siyah ve temiz olmasına, büyük olmasına dikkat edilmelidir. Küçük tohumlar tercih edilmemelidir. Ayrıca çörek otu yağı cilde uygulandığında şayet cilt hassas ise bazı alerjilere sebep olabilmektedir. Fakat doğru kullanımında birçok rahatsızlığa iyi geldiği savunulan çörek otunun yağı da yine aynı şekilde yani doğru kullanımında birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumu
  • 200 ml’lik şurup şişesi
  • Zeytinyağı

Çörek Otu Yağı Yapımı

Peki, evde çörek otu yağı nasıl yapılır ? Öncelikle çörek otu öğütülmüş almak yerine evde kendiniz öğütün. Çünkü önceden öğütülmüş olan yani dışarıdan alınan çörek otu havayla temas ettiğinden etkisi azalır. Evde öğütme işlemini havan ya da mutfak robotu ile yapılabilir. Sonrasında 2 yemek kaşığı öğütülmüş çörek otu tohumunu (kaşık dolu dolu olmalı), içini önceden kurulanan 200 ml’lik şişeye koyulur. Sonra şişenin içerisine ağzı tamamen dolana kadar zeytinyağı koyulur ve kapağı kapatılır. Bir hafta boyunca günde birkaç kez çalkalayarak karıştırılır ve çörek otu yağı hazır olmuş olur. Çörek otu yağı kullanılmasa da şişe çalkalanmalıdır. Ama çörek otu yağı kullanılmadan bir gün önce çalkalanma bırakılmalıdır. Böylelikle tortusu dibine çökmüş olur ve kullanılmaya hazır bir hal alır. Ayrıca çörek otu yağı ışık almayan bir yerde saklanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git