Etnografya Müzesi / Sinop

Etnografya Müzesi / Sinop
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 350 kez okundu.

Sergilenen eşyaları, müzenin tarihi binası ile sizleri fazlasıyla memnun edecek olan muhteşem bir yapıyı bu yazımızda sizlere tanıtmak isteriz. Eminiz ki; tarih meraklılarının yanı sıra diğer alanlara ilgisi olan insanları da büyüleyecek olan etnografya müzesi hakkında ulaşmak istediğiniz her türlü sorunun cevabını bu yazımızda sizler için yanıtlar aramaya çalıştık.

Buram buram tarih kokan yapı, 18. Yüzyılda inşa edilmiş bir konaktır. Temel ve zemin katı moloz taş, ana katları ahşap karks-tuğla karışımı kullanılarak yapılan konak zemin katı ile birlikte 4 kata sahiptir.  Ambar ve büyük hizmet bölümleri, mutfak, çeşme gibi bölümlere ayrılmış olan yapının duvarları moloz taşla yapılmıştır.  Zeminden üst katlara ayrılan merdivenler ahşaptan yapılmış olup oldukça sivri bir yapıya sahiptir.

Kültür bakanlığı tarafından restore edilerek günümüze kazandırılan konak bugünlerde etnografya müzesi olarak hizmet vermekte ve geleneksel yaşamdan yansımalar, düzenli ve simetrik bir şekilde sergilenmektedir.

Ön cepheden ana yola, arka cephesi bahçeye bakan konağa, cephe ortasında cümle kapısından giriş sağlanmaktadır.  Bu kapı, uzunluğu ve genişliği ile hafızalara kazınmıştır.  Rivayetlere göre bu kadar uzun ve geniş olmasının sebebi,  zamanında konağın sahibinin buradan atı ile giriş sağlamasıymış.  Konakta dikkat çeken başka bir özellik ise, konakta ki tüm duvarlarda yer alan usta duvar boyamacılığı ve ahşaptan yapılan tüm bölümlerde usta bir elden çıkan ahşap oymacılığıdır. İsterseniz gelin bu dört katlı konağın işlevlerine bakalım:

Zemin kat: Ambar, mutfak, çeşme ve çeşitli hizmet alanları bulunmaktadır.

Orta kat: selamlık olarak kullanıldığı düşünülen bu bölüm, üst kata göre daha ölçülüdür. Bunun yanı sıra bu kat geleneksel izleri taşımaktadır. Köşe odalarında sedir bulunan bu katta çubukluk, kavukluk, rokoko kemerli detaylarında bulunduğu orta kat kemercikli ve şeritvari dekorludur.

Üst kat: Harem olarak kullanıldığı bilinmektedir. Simetrik bir yapıya sahiptir. Çağdaş İstanbul rokoko süslemesine yakın bir şekilde dekore edilen üst kat daha aydınlıktır.  Bu kat daha çok çiçeksi bir şekilde süslenmiştir. Bol penceresi ile aldığı güneş ışığı ile daha da hareketlenen bu kat tavandan oda dolaplarına kadar bitkisel rokoko ile dekore edilmiştir.

Sinop Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze ziyareti belirlenen tarih ve saatleri şu şekilde belirtebiliriz.

15 Nisan / 02 Ekim

Yaz Açılış Saati: 08.00

Yaz Kapanış Saati: 19.00

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Açılış Saati: 08.00

Kış Kapanış Saati: 17.00

Sinop Etnografya Müzesi Giriş Ücreti

Müze Giriş Ücreti: Müze kart sahiplerinin ücretsiz girebiliyor. Müze kart sahibi olmayanlar ise 5 TL gibi cüzi bir miktar ödeyerek girebilir müzeye.

Sinop Etnografya Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Adres: Yeni Mahallesi, Kemalettin Sami Cd. No:7 – Merkez / Sinop

Telefon: (0368) 260 23 07

Nasıl Gidilir: Sinop merkezde bulunan müzeye, minibüs ve otobüsler ile ulaşım sağlanabildiği gibi yürüyerek de ulaşım sağlanabilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git