Et Kaç Dakikada Pişer ?

Et Kaç Dakikada Pişer ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 838 kez okundu.

Genel anlamda protein bakımından % 20 oranında kimyasal bir bileşime sahip olan et, insan beslenmesinde önemli ve gerekli olan aminoasitleri içerisinde barındırmaktadır. Yağ ve protein oranı, her hayvan türünde farklılık gösteriyor olsa da barındırdığı vitamin değerleri açısından aynıdır. Et; A, D ve B12 vitaminlerini ihtiva ettiği gibi çinko, fosfor, magnezyum, kobalt ve demir minerallerinin de kaynağı niteliğindedir. Besin değerleri yüksek olan bu vitamin ve mineral kaynağını pişirmek büyük bir ustalık ve de beceri ister. Peki, et kaç dakikada pişer ?

Birkaç pratik püf nokta ve de doğru pişirme süresi ile etin türüne göre farklı lezzetler elde etmek mümkündür. Öncelikle koyun eti pişirirken ortaya çıkan kokuyu yok etmek ve eti daha leziz hale getirmek için defne ya da fesleğen yaprağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Tüm et türleri için pişirme yöntemi oldukça önemlidir. Tencere de pişirilen bir et türü için çokça emek ve zaman harcamak gerekirken, düdüklüde pişen et için bu süre 30 dakika kadardır. Fırında pişen et 1 saat süre ile lokum gibi bir kıvam alırken, ızgara sevenler için ise bu süre yaklaşık 10 dakika kadardır. Ufak bir öneri, etinizin kolay pişmesi ve sertleşmesini önlemek için, et pişerken değil de piştikten sonra tuz ilave etmeniz en doğrusu olacaktır. Bunun yanı sıra tavada pişirilecek olan et için öncelikle tava ısıtılmalı, pişirdikten sonra da et üzerinde tereyağı gezdirilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git