Et Kaç Dakikada Haşlanır ?

Et Kaç Dakikada Haşlanır ?
4 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 566 kez okundu.

Et kaç dakikada haşlanır ? Etin kaç dakikada haşlanacağı hangi bölümden et kullanılacağı ve hangi tencere yardımı ile pişirileceği gibi hep atladığımız ama aslında çok da önemli olan ayrıntılarla alakalıdır. Et haşlamak çiğ kalmaması gerektiğinden uzun süren bir eylemdir. Eti çok uzun süre ateş üstünde tutmak da yararlı vitamin ve mineralleri kaçıran ile ve günden aradaki o ince ayarı tutturmamız gerekmektedir.

Etin Faydaları Nelerdir ?

Kırmızı et içerisinde bulunan A, D, E, C vitaminleri sayesinde vücudumuzun depolanabilen vitamin ihtiyacının neredeyse tamamını karşılamaya yetiyor. Aynı anda B6 ve B12 ile vücut direncini ve zeka yönetimini de sağlayabiliyor. Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfat gibi mineraller sayesinde kemik yapısına katılarak iskelet ve beyin gelişimine yardımcı olarak sinir, içeriğindeki fosfat sayesinde de göz sistemine faydası dokunuyor.

On parmağında on marifet et, kas ve kemik sistemimiz ile doğrudan alakalıdır. Sindirim sistemimizin dengelenmesi adına da önemli role sahiptir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu neredeyse bütün vitamin ve minerallerin kaynağı olabilme özelliğine sahiptir.

Etin bu denli fazla yararı varken haşlama etin de tabi ki bunlara ek olarak yararı vardır. Haşlamadan artan fazla et suyunu şişelere koyup diğer yiyeceklerimizde vitamin deposu ve tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.  Ayrıca haşlama etin suyuna havuç, patates sarımsak ve soğan gibi sebzeler katarak vitamininin daha da artmasını sağlayabilirsiniz.  Böylelikle hem etin hem de sebzelerin vitamini birbirine geçecek tadına da doyamayacağınız bir yemek olacaktır. Tadı ve kokusuna da katkı sağlayacak olan sebzelerimiz ayrıca renk katacaktır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde en uzun pişirilme süresine sahip yiyecek ettir. Etin az pişmiş olması içeriğindeki yaşayan bakteriler ihtimali düşünüldüğünde tehlikeli olabileceğinden bu önem taşıyan bir dikkat unsuru haline geliyor. Normal bir tencerede bir saat bir buçuk saat aralığında pişirme süresine sahip olan et, düdüklü tencerede bu süreyi kırk beş elli dakika aralığına düşürebiliyor. Biz etin kendi buharıyla pişmesini tavsiye ettiğimizden düdüklü kullanmanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git