Estergon Kalesi /Ankara

Estergon Kalesi /Ankara
19 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 350 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’ya ziyarette bulunacak olan misafirlerin öncelikle görmek istedikleri ve üzerinde hassasiyetle durdukları en önemli nokta Estergon Kalesi olarak adlandırılabilir. Ankara’nın Keçiören beldesinde bulunan Estergon Kalesi 2005 yılında hizmete sunulmuştur. Buranın bir diğer özelliği ise içinde müze bulundurulması ve Türk tarihinin ve Türk kültürünü yansıtan önemli eserleri ev sahipliği yapmasıdır. Estergon Kalesi ismini Tuna Nehri’nin kıyılarında bulunan ve tarih için büyük bir önem taşıyan Estergon Kalesinden almıştır. Ankara’da bulunan ve Etnografya Müzesi ile Asya bahçeleri ile birlikte Türk tarihinin önemli mekânlarından biri olan Estergon Kalesi’nde 3 farklı bölüm bulunmaktadır Bu bölümler; dükkan katı Ören Köşk katı ve seyir terası olarak adlandırılır ve misafirlerine ev sahipliği yapar.

Geleneksel Türk sanatının tüm motiflerini içinde barındıran Estergon Kalesi aynı zamanda dünya sanatından da çeşitli motifleri bünyesinde barındırır. Estergon kalesi ülke sınırlarında bulunan bir başka Kaleden ilham almıştır. Bu Kale Alanya Kalesi’nde bulunan Kızıl kulenin sekizgen gövdesidir. Estergon Kalesi aynı zamanda Türk tarihinde önemli yer tutan Selçuklu Devleti’nin Sultanları’nın saç örgülerinden de esinlenmiştir. İçerisinde birkaç tane farklı bölmeden bahsedilen Estergon Kalesinin ilk sırasında geleneksel İslam mimarisinden esintiler sunan Ören Köşk bulunmaktadır. Ankara manzarasını dilediğince yaşamak isteyen misafirlerinin tercih etmesi gereken bölme burasıdır. Kültür Merkezi’nin girişi olarak kabul edilen Taç kapısı Selçuklu zamanındaki Karatay Medresesinin giriş kapısında ilham alınarak yapılmıştır. Türk tarihinin en güzel el işçiliğine sahiptir. Ve bu yapı tamamen mermerden oluşmuştur. İçerisinde hediyelik eşyaların satıldığı 14 farklı işyeri ise kalenin girişinde yer almaktadır kalede kristal korkuluklardan destek alma lüksüne sahip olunan yer ise Estergon Kalesi’nin müze bölümüdür.

Estergon Kalesi Fotoğrafları

Bu eşsiz güzelliğe sahip olan kalenin misafirleri arasında elbette ki fotoğraf severlerinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu fotoğraf tutkunu insanların çektiği birbirinden güzel kareleri Web’te bulmak mümkündür. Kaleye gitmek isteyen misafirlerin bu fotoğrafları incelemeleri tavsiye edilir.

Estergon Kalesi Giriş Ücreti

Kaleye giriş ücretsizdir.

Estergon Kalesi Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü misafirlerini kabul eder Estergon Kalesi sabah saat 10:00 ile akşam 22:00 arası hizmet vermektedir.

Estergon Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Fatih Caddesi, 06280 Keçiören/ANKARA

Telefon: 0312 361 10 65

Nasıl gidilir: Estergon Kalesi Ankara’nın Keçiören Belediyesi’nde bulunur. Ankara’dan bu noktaya ister şahsi aracınızla isterseniz de toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilir. Her zaman olduğu gibi Kızılay meydanında başlangıç olarak kabul edersek şahsi aracınızla Tandoğan meydanında 10 kilometre kadar ilerlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında Toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyen misafirler Keçiören’e giderek Fatih Caddesi’nden geçen otobüsleri veya minibüsleri kullanmaları gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git