Erzurum Atatürk Evi

Erzurum Atatürk Evi
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 409 kez okundu.

Erzurum’a gidipte mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Erzurum Atatürk Evi de yer almaktadır. Şimdi size Erzurum Atatürk Evi nerede, nasıl gidilir, hangi bölümler var, hangi eserler sergileniyor hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen çeşitli evlerden geçmiş klasik bir Erzurum evi tipine sahip olan Atatürk Evi, 1984 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 1890 yılında inşa edilmiş olan bu ev, 1915 – 1916 yılları arasında Almanya Konsolosluğu olarak hizmet vermiş, ardından 1918 – 1984 yılları arasında Vali Konağı olarak kullanılmış ve ardından günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

1919 yılında Erzurum’a gelmiş olan Mustafa Kemal Atatürk, kongre hazırlığı süresince konaklamak için sırasıyla Cumhuriyet Caddesi’ndeki Cinisli’lere ait konakta, daha sonra hemen yakınındaki Gözübüyük’lerin evini kullanmıştır. 29 Ağustos 1919 tarihinde iki katlı vali konağına taşınmış olan Atatürk ve arkadaşları 52 gün burada konakladıktan sonra burası yeniden vali konağı olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Cumhuriyet’in ilanı sonrasında Erzurum’a ikinci ziyaretini gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk’e Erzurum halkı Vali konağı olarak kullanılan evi hediye etmiştir ve Atatürk Evi Müzesi, 1930 – 1934 yılları arasında Kolordu Komutanlığı tarafından lojman olarak kullanılmıştır. 1934 yılının ardından bu ev Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilmiştir. 1984 yılında ise bu ev Kültür Bakanlığı tarafından Atatürk Evi olarak düzenlenmiş olup müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Atatürk Evinin Bölümleri

3 Ekim 1984 yılında ziyarete açılan Atatürk Evi Müzesi, bodrum katı, çatı katı, birinci kat ve zemin kattan oluşmaktadır.

Zemin Kat Bölümleri : Eve giriş yapıldıktan sonra sağ bölümde Kazım Karabekir ve Kazım Yurdalan’a ait eşya, belge ve resimler sergilemektedir ve yine bu odadaki kapıdan başka bir odaya geçiş sağlanmaktadır. Geçiş yapılan bu odada Erzurum Müdafai Hukukiye Milliye Cemiyeti Başaknı Raif Dinç’e ait silahlar, resimler ve çeşitli giysiler ile birlikte bazı belgelerinde sergilenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu odanın hemen karşı tarafında yer alan odada ise, Envari Şarkiye ve dönemin Türk gazeteleri arasında yer alan Albayrak gazetesinin, Erzurum Kongresi bildirimlerinin basımının yapıldığı matbaa makinesi sergilenmektedir.

Birinci Kat : Birinci katta ilk olarak, merdiven başında Atatürk’ün de içinde yer aldığı ve toplu olarak çekilmiş büyük boy bir resim ile karşılaşacaksınız. Yine aynı döneme ait koltuk sehpa ve koltukların sergilenmiş olduğu bu bölümden antre kısmını geçtikten sonraki bölümde Erzurum Kongresi üyelerinin resimleri ve biyografilerinin bulunduğu salon, çalışma odası ve yatak odası ile karşılaşacaksınız.

Çalışma Odası : Bu bölümde o dönemde yapılmış olan ceviz oymalı vitrin, çalar saat, orta masa, cevizden yapılmış olan koltuk ve sandalyeler yer almaktadır. Bu bölümün yatak odası kısmında ise Atatürk’ün yatmış olduğu karyola, aynalı konsıli gardırop, koltuk, sehpa ile birlikte çalar saatte yer almaktadır.

Atatürk Evi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri : Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Atatürk Evi Müzesi’ne  08.00 – 12.00 ile 13.00 – 17.00 saatleri arasında giriş yapabilirsiniz.

Giriş Ücreti : Atatürk Evi Müzesi’ni ziyaret etmek ÜCRETSİZDİR.

Atatürk Evi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres : Cumhuriyet Caddesi Yukarı Mumcu, Yakutiye / ERZURUM

Telefon : 0442 234 20 37

Nasıl Gidilir?: Erzurum merkezde yer almış olan Atatürk Evi Müzesi’ne gitmek için şehirlerarası otobüs kullanmayı tercih edenler daha sonra taksi yada toplu taşıma araçlarını kullanarak buraya rahatlıkla  ulaşabilirler. Şahsi araçlarını kullanarak burayı ziyaret etmek isteyenler ise Erzincan – Erzurum karayolunun Atatürk Üniversitesi yol ayırımından Cemal Gürsel Caddesi istikametinde ilerlemesi ve ardından Cumhuriyet Caddesi – Çaykara Caddesi – Yukarı Mumcu Sokak istikametini kullanmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git