Ertesi Gün Hapı Zararı ve Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Zararı ve Yan Etkileri
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 584 kez okundu.

Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için ertesi gün hapı kullanılır. Cinsel ilişki sırasında ya da cinsel ilişki sonrasında en fazla 5 gün içerisinde kullanıldığında başarılı olur. Ertesi gün hapının başarılı sonuç verip vermediğini anlamak için ise cinsel ilişki sonrası adet dönemine bakmak gerekir. Bir önceki adet dönemi kanamasıyla aynı oranda kan geliyorsa başarılı olduğunuzu gösterir. Kesinlikle yüzde yüz sonuç vermez. Ertesi gün hapları içinde bulunan hormona göre bazı yan etkiler içerebilmektedir. Göğüslerde şişkinlik, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, bitkinlik, ağrılı adet dönemi gibi yan etkileri vardır. Ertesi gün haplarının yan etkilerinden kusma eğer hapı aldığınızdan hemen sonra ya da 1 – 2 saat içinde oluşuyorsa bu hapın etkin maddesini azaltır. Böyle bir durumda kesinlikle doktora başvurmanız gerekir. Alerjik reaksiyonlara zararları vardır. O yüzden dikkatli kullanılması gerekir.

ertesi-gun-hapi-zarari-olabilir-mi

Ertesi gün hapının zararları arasında adet kanamasının düzensizliği yer almaktadır. Ertesi gün hapları yüksek dozda östrojen ve progesteron içerdiği için sürekli kullanıma uygun değildir. Sık sık kullanıldığı zaman hormonsal bozukluklara yol açabilmektedir. Bayanlarda ciddi bir hormon dengesizliği ortaya çıkarmaktadır. Ertesi gün hapları kesinlikle bir doğum kontrol hapı değildir. Ertesi gün hapları sadece istenmeyen gebelik için kullanılmalıdır. Başarılı olabilmesi için cinsel ilişki sonrası hemen kullanılmalıdır. İlk 72 saat kullanımı başarı sonucunu artırmaktadır. Günümüzde bu hapların çok yaygın olduğu görülmektedir. Ama kesinlikle yüzde yüz çözüm değildir. Daha başarılı bir çözüm için yardımcı etkenler de kullanılması gerekir. Prezervatif gibi.. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi yan etki dışında başka zararları da görülürse hemen doktorunuza başvurmalısınız. Ertesi gün hapları kadınların rahimlerinin yumurtlama sürelerine etki eder iken bir de yavaşlamalarına da neden olmasından dolayı kadınların yumurtalıklarında olan işlev oldukça yavaşlayacak ve bu durum ile adeta kendilerini kısır bile edebilirler.

Tabi ki sadece bu durum da değil az önce de dediğimiz gibi kadınların rahimleri ile bire bir bağlantılı olan bir durum olmasından dolayı genellik ile kadınlarına adet yani regl dönemleri üzerinde denge şaşması yapacak ya geç gelecek ya da oldukça erken gelmesine de neden olacaktır. Kadınların bu kadar adet düzensizlikleri yaşamasına neden olur iken böyle sürekli içilen ertesi gün hapları kadınların erken yaşta menopoza girmesine de neden olacaktır. Her kadında nerede ise akıntı meydana getiren bu haplar kadınların rahim yollarında hem oldukça kötü koku yayılmasına hem vajinalarında sürekli ıslaklık olmasına hem vajina yollarında olan tüylerin oldukça kısa sürede çıkmasına da neden olacaktır.

Ertesi gün hapları sadece kadınların rahimleri ile ya da vajina yolları ile etkili olan bir şey olmamak ile birlikte genlerine de oldukça etki edecek yapıdadır. Bu kadınların genlerine etki eden ertesi gün hapları kadınların yüzlerinde ya da tüm vücudunda istenmeyen kılların daha da artmasına neden olur iken sivilce ya da akne gibi uzun sürede geçmeyen yapıların çıkmasına da neden olur. En beteri olarak kullanılan bu ertesi gün hapları kadınların göğüsleri ile de kan yolunun bağlantılı olmasından dolayı rahim kanseri ya da göğüs kanseri olmalarına da neden olan yapıları yer almaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır ?

Doğum kontrol ilaçlarının içerisinde genellikle 21 adet tablet yer almaktadır. Adet döneminin ilk gününden itibaren kullanılmaya başlanmalı ve herhangi bir ara verilmeksizin 21 gün içerisinde kutu bitirilmelidir. İlk kutu bittikten sonra bir hafta kullanmaya ara verebilirsiniz. Ara verdiğiniz bu hafta içerisinde adet göreceksiniz. Fakat adet olduğunuz günü önemsemeden, ara verdiğiniz 1 haftanın sonunda ikinci kutuya tekrar başlayabilirsiniz. Eğer doğum kontrol hapını kullanmaya yeni başlıyorsanız sadece adetin ilk gününde kullanmaya başlayabilirsiniz. Yani sonraki süreçlerde adet günü dikkate alınmaz. Bu hapları kullanmaya başladığınız süreçteki ilk ay korunmaya başlayabilirsiniz. Fakat adetin ilk günü kullanmaya başlamazsanız ilk ay korunmada sorun yaşayabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Adet Geciktirir Mi ?

Bunlar arasında en çok dikkatleri üzerine çeken konu olarak yer alan ertesi gün hapları kadınların adet yani regl dönemleri üzerinde ya erken getirmek ya da geciktirme gibi durumlara da neden olabilir. Bu ella ertesi gün hapları kadınların rahimleri ile yanı hem döllemenin hem de regl döneminin gerçekleşiyor olduğu yapı üzerinde bire bir etki etmesinden dolayı haplardan yayılan enzimler ile gecikmeler meydana gelebilir. Ayrıca adet döneminde görülen göğüslerde hassasiyet, bulantı ve kusma, halsizlik, baş dönmesi, adet gecikmesi, karın ve mide ağrısı, şiddetli baş ağrısı ve kanama görülmesi ertesi gün hapının yan etkilerindendir.

Bu durum kadınların regl dönemlerinin zaman aşımı ya da erken gelmesi üzerinde en fazla on gün etki eden bir şey de denilebilir. Eğer sizlerin regl dönemleri on gün geçmesine rağmen hala gelmiyor ise en kısa sürede doktora gitmeyi de tercih etmeniz gerekir. Çünkü eğer sizler bu hapları zamanı geçtikten sonra kullandı iseniz hamile olma ihtimalinizin yanı sıra bir yandan da rahimlerinizin gelişim süresini de yavaşlatmış da olabilir.

Ertesi gün hapları her ne kadar kadınların yumurtalıkları ile bire bir ilişki halinde olmasından dolayı bebeklerin olmasına ya da oluşmasına engel olsa bile bir yandan kadınların sağlıkları üzerinde de etki etmektedir. Oldukça sağlıklı olarak gösterilerek satılan bu ertesi gün hapları sadece bebek oluşumuna da değil kadınların her ay düzenli olarak görmesi gereken regl dönemlerine de etki eder.

Kadınların daha çok hormonlarına da biyolojik olaylarına göre değişiklik gösteren bu ertesi gün hapları ile kadınlar bazen bir hafta bazen iki gün kadar kısa bir süre ile regl gecikmesi yaşar iken bazen de bir ay kadar kadınların hormon yapısını alt üst edecek kadar fazla zararları da vermektedir. Bu durum her ne kadar ilk başlarda pek sorun gibi gözükmüyor olsa bile direk yumurtalıklar ile bire bir ilişki içinde olmasından dolayı ilerleyen zaman dilimleri içerisinde sizler hap kullanmayı bıraksanız bile bebek olmasına da engel olabilir.

Ertesi gün hapları sizlerin regl dönemlerini geciktirmesindeki en büyük etki olarak da her an yumurtalıklarda eğer spermler döllenmeye başladı ise onları durdurması ya da daha döllenmedi ise de ona duvar örmek için büyük etkiler oluşturmakta ve istemeden de olsa yumurtalıkların ana yapısını bozarak regl dönemi geciktirmelerine sebep olmaktadır.

Ella Ertesi Gün Hapı Kanama Yapar Mı ?

Merak edilen noktaların başında ise kadınlar tarafından en çok merak edilen olarak ise ertesi gün haplarını içtikten sonra kan gelir mi olmaktadır. Normal şartlar altında sizler ertesi gün haplarını içti iseniz kanama olması pek normal değildir.

Normal ağrı kesici ilaçları içtiğiniz zaman nasıl bir kanama olmuyor ise bunlarda da aynı olmaktadır. Bunlarda farklı olarak tek yer alan konu ise tabi ki de her kadında ergenlik dönemlerine girdikleri andan itibaren gördükleri regl dönemleri olmaktadır. Eğer ertesi gün hapı içen bir kadın o an zaten regl dönemi içinde ise o gün kanaması olması çok normaldir.

Her ne kadar bu ertesi gün hapları direk yumurtalıklar ile bire bir bağlantılı olan noktalar olsa ve kanamayı durduruyor olsa bile sizler o an regl dönemi içine girdi iseniz o gün boyunca kanama gelmesi normaldir. Fakat daha regl dönemi içine girmedi iseniz sadece bir gün kalmış bile olsa sizlerin regl dönemleri ortalama iki hafta kadar geç gelebilir. Bu anlarda korkmak yerine daha çok hapların yan etkisinden dolayı olduğunu bilmeniz gerekir. Sadece bu da değil sizler yine de kanama gelir ise regl dönemizin gelmesine vakit olmasına rağmen bu konuyu uzman olan bir doktor ile görüşmeyi tercih edin.

Ertesi Gün Hapı Aldıktan Sonra Kanama Ne Zaman Olur ?

Adet kanamalarınıza yani regl dönemlerinize ortalama bir hafta süre kalmış olsa bile ya da o gün olmanız gerekiyor olsa bile o an bu haplardan kullanmış olmanızdan dolayı bu durumu yaşayamazsınız. Sizlerin yumurtalık düzenini bozduğu ve yapısı üzerinde genlerinde oynamalar meydana geldiği için hapları içtikten ortalama iki hafta kadar bir süre ile regl dönemleriniz gelmeyebilir. Çünkü sizlerin yumurtalıkları bu iki haftalık süre içerisinde ne gelişebilecek ne de parçalanabilecek olmasından dolayı büyük bir problem olarak karşınızda yer alacaktır.

Ella Adet Kanamasını Azaltır Mı ?

Ella hapları kadınların direk olarak yumurtalarında yer alan etkenlere etki eder. Bu durumdan dolayı eğer bir kadın regl yani adet dönemi içerisinde ise ve bu hapı kullandı ise de istemeden de olsa adet kanamalarında azalma ya da artma da meydana gelecektir Kadınların daha çok genel iç yapısına ve genlerine bağlı olarak bu kanamalarda artma ya da azalma gibi durumlar meydana geliyor olsa bile daha çok kadınların yüzde seksen kadarlık kısmında azalma meydana gelecektir. Bu durumun ana sebebi olarak yer alan hapların yumurtalıklar üzerinde olan genlerin kodları ile oynayarak işlevlerin değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu anlarda zaten ilişkiye girmek bile kadınlar açısından oldukça tehlikeli olmasının yanı sıra bir de bu hapları kullanır ise belki sadece ilacı içtiği ay belki de önümüzdeki aylar içerisinde de adet kanaması azalacaktır. Bu anlar için sizler de kendinizi biraz daha farklı olan kontroller ile sağlama almak yerine sizlerin yumurtalıkları üzerinde kötü etki oluşturacak olan ella haplarını kullanmayı tercih etmeyin.

Ertesi Gün Hapı Kaç Gün Etkili ?

Ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrasında alınarak hamilelik ihtimalini ortadan kaldıran bir tür korunma ilacıdır. Doğum kontrol yöntemi olarak tanımlanan bu ilaçların sürekli kullanımı oldukça tehlikelidir ve mecbur kalınmadıkça bu ilacın alınması önerilmemektedir. Ertesi gün hapı ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede alınır ise etkisi o kadar artmakta ve hamileliği engellemektedir. Her saat dilimi içinde koruma etkisi azalmakla birlikte ilk 72 saat içinde alınması durumunda etkili olabilmektedir. 72 saat sonrası alınan ertesi gün hapları hamilelik durumunu ortadan kaldırmaz ve etkili olmaz.

Ertesi gün hapları geçici olarak yumurtlamayı engeller ve ilişki sonrası tam olarak bu devrede etkili olarak gebe kalmayı engelleyen bir korunma yöntemi olarak bilinmektedir. Ertesi gün hapı ilişki sonrası ilk 12 saat içinde alınması durumunda %99 luk bir başarı göstermektedir. İlişki sonrası 24 saatlik saat diliminde %98 lik başarı gösteren bu ilaçların 2.gün alınması korumayı %85 olarak aşağı çekmekle birlikte 3. günde koruma %55 oranına kadar düşmektedir. Bunun için ertesi gün hapları ilişkinin ardından ne kadar erken alınır ise o kadar etkili olmaktadır.

Ertesi gün hapı ilk üç gün içinde belirli bir koruma sağlasa da bu süreç içinde tekrardan ilişkiye girilmesi durumunda koruma sağlamamaktadır. Yani doğum kontrol hapları gibi bir kullanım sonrası koruma sağlamayan bu ilaç grubu sadece yaşanan ilişkinin ardından meydana gelen hatayı telafi eder. Uzun süreli bir koruma sağlamaz. Başta da belirttiğimiz gibi ertesi gün hapları bir doğum kontrol ilacı grubunda değilidir. Sadece mecbur kalınması durumunda ilişki sonrası bir defalık hamilelik riskini ortadan kaldırır ve ilacın alınmasının ardından yeni bir ilişki yaşanması durumunda koruma sağlamaz yeni bir hamilelik riski oluşabilir.

Ertesi Gün Hapı Hamileliği Önler Mi ?

Hamilelik, cinsel ilişki anında gerçekleşmez. Cinsel ilişkiden sonra 24 72 saat aralığında gerçekleşen hamileliği engellemek için ertesi gün hapı kullanılır. Ertesi gün hapı yumurtlamayı geçici olarak engeller ve bu şekilde hamileliğe engel olur. Eğer hamilelik gerçekleşmişse ve ardından ertesi gün hapı kullanıldıysa, bu hap yumurtanın rahim duvarına yerleşmesine engel olur. Bu durumda bir düşük gerçekleşmiş olmaz.

Ella Ertesi Gün Hapı Akıntı Yapar Mı ?

Ella hapları da tabi ki de diğer ertesi gün hapları gibi kadınların genleri ve rahim yolları üzerinde oldukça farklı olan zararları da meydana getirmektedir. Bunlar arasında nerede ise her kullanan kadında meydana gelen durum olarak rahim yollarında iltihaplar ve akıntı olmasıdır.

Sizlerin rahim yolları içerisinde dağılan enzimler sizlerin hamile kalmanıza engel olur iken dölleme yapmak için yer alan sperm yani dölleri bağlarını koparır iken ister istemez rahim yollarında iltihaplanmalara neden olacaktır. Sizler de bu iltihapları sadece akıntı yolu ile atabilecek olmanızdan dolayı sizlerde akıntı olması da oldukça normal olan bir durumdur. Fakat bu akıntı sizlerde fazla sürmemesi gereken akıntı çeşitleri arasında da yer alır.

Ortalama bir hafta kadar sürede bunları vücudunuzdan atması gerekir iken bazen de kadınların genetik yapılarından dolayı ilaç kullanmadan gitmeyecek kadar da yer edebilir. Sizler bu gelen akıntıdan korkmanıza da pek gerek yok. Çünkü sizlerin rahim yollarından meydana gelen bu durum sizlerin adet dönemleriniz yaklaştı ise daha çok meydana gelecek olmasından dolayı sizlerin regl dönemi geldikten sonra da büyük ihtimal ile o kan ile de gidecektir.

Ella Ertesi Gün Hapı Kısırlık Yapar Mı ?

Kadınların bu konuda en merak ettikleri soru olarak ise gerçekten bu hapın kısırlık etkisi olup olmadığı olmaktadır. Evet, nerede ise her ertesi gün hapı kadınların üzerinde kısırlık yapma etkisi vardır. Çünkü sizlerin yumurtalıkları ile bire bir etkiye girecek ve sizler hamile kalmayın diye hem dölleri öldürür iken hem de yumurtalık içine giren döllerin kadını dölleyememesi için enzim salgılar. Bu ilacı eğer sizler beş on kere kullanır iseniz pek de sizlere zarar veremeyecektir. Fakat sizler her eşiniz ile cinsel ilişkiye girdikten sonra bu hapı kullanmayı tercih eder ve bundan yardım alır iseniz de belli bir süre sonra artık sizlerin yumurtalıklarının tembel bir hale gelmesine neden olur. Bu etki ile sizler kısır olmasanız bile çocuk olma durumlarını da yarı yarıya kadar da indirebilirsiniz.

Adet Geciktirme Hapı Vücuda Zararlı Mıdır?

Günümüzde bayanların fazlaca dert ettiği sorunlardan birisi de adet dönemlerini belli durumlar nedeni ile geciktirme mecburiyetleridir. Bu durum bayanlar açısından oldukça sinir bozucu ve gerginlik verici bir durumdur. Çünkü adet geciktirmek için kullanılan ilaçlar ve haplar her zaman tam etki göstermeyebilir ve üstellik bir takım yan etkiler de yapabilmektedirler.

Adet geciktirmek için kullanılan ilaçlar genellikle doğum kontrol ilaçlarıdır. Bu ilaçlar adet dönemini geciktirir ancak adet dönemi eninde sonunda geldiğinde adet kanaması olduğundan daha az olacaktır ve bu da vücutta ki zararlı maddeleri tam olarak atamamaya neden olacaktır. Ayrıca adet dönemi oldukça sancılı geçebilir. Eğer sürekli olarak adet geciktirmek için ilaç kullanıyor iseniz bu durum oldukça sakıncalıdır. Çünkü sürekli olarak bu ilaçları kullanmak adet dönemlerinin oldukça düzensiz hale gelmesine olanak tanıyacaktır.

Adet döneminde vücutta oluşan fazla ve zararlı atıklar atılır. Adet döneminin gecikmesi ile birlikte bu zararlı atıkların vücuttan atılması da gecikecektir. Özellikle bir de kanamanın normalden az olması bu atıkları tam olarak vücudun atamayacağı anlamına gelir. Bu zararlı atıklar vücutta çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir ve aynı zamanda kişide stres ve hastalık oluşumuna neden olur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git