Ertesi Gün Hapı Zararı Var Mı ?

Ertesi Gün Hapı Zararı Var Mı ?
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 308 kez okundu.

Ertesi gün hapı zararı var mı ? Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için ertesi gün hapı kullanılır. Cinsel ilişki sırasında ya da cinsel ilişki sonrasında en fazla 5 gün içerisinde kullanıldığında başarılı olur.

Ertesi gün hapının başarılı sonuç verip vermediğini anlamak için ise cinsel ilişki sonrası adet dönemine bakmak gerekir. Bir önceki adet dönemi kanamasıyla aynı oranda kan geliyorsa başarılı olduğunuzu gösterir. Ertesi gün hapları kesinlikle yüzde yüz sonuç vermez.
Ertesi gün hapları içinde bulunan hormona göre bazı yan etkiler içerebilmektedir. Göğüslerde şişkinlik, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, bitkinlik, ağrılı adet dönemi gibi yan etkileri vardır.

Ertesi gün haplarının yan etkilerinden kusma eğer hapı aldığınızdan hemen sonra ya da 1 – 2 saat içinde oluşuyorsa bu hapın etkin maddesini azaltır. Böyle bir durumda kesinlikle doktora başvurmanız gerekir.

Ertesi gün hapının alerjik reaksiyonlara zararları vardır. O yüzden dikkatli kullanılması gerekir.

ertesi-gun-hapi-zarari-olabilir-mi

Ertesi gün hapının zararları arasında adet kanamasının düzensizliği yer almaktadır. Ertesi gün hapları yüksek dozda östrojen ve progesteron içerdiği için sürekli kullanıma uygun değildir. Sık sık kullanıldığı zaman hormonsal bozukluklara yol açabilmektedir. Bayanlarda ciddi bir hormon dengesizliği ortaya çıkarmaktadır.

Ertesi gün hapları kesinlikle bir doğum kontrol hapı değildir. Ertesi gün hapları sadece istenmeyen gebelik için kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapının başarılı olabilmesi için cinsel ilişki sonrası hemen kullanılmalıdır. İlk 72 saat kullanımı başarı sonucunu artırmaktadır.

Günümüzde bu hapların çok yaygın olduğu görülmektedir. Ama kesinlikle yüzde yüz çözüm değildir. Daha başarılı bir çözüm için yardımcı etkenler de kullanılması gerekir. Prezervatif gibi..

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi yan etki dışında başka zararları da görülürse hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Ertesi gün hapı zararı var mı ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git