Erken Adet Olma Nedenleri Nelerdir ?

Erken Adet Olma Nedenleri Nelerdir ?
17 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 430 kez okundu.

Bayanlar arasında ergenlik dönemlerine girildiği anlardan itibaren menopoz dönemlerine girilene kadar her ay düzenli olarak görülen olayların baş kısımlarında halk arasında adet dönemi olarak bilinen regl dönemi gelmektedir. Bu regl dönemi kadınlarda bazen çok erken yaşlarda görülür iken bazen de normal ortaokul dönemlerinde görülmektedir.

Regl dönemlerinin erken görülmesinin başlıca nedenleri arasında o kişinin annesinden aldığı genlere bağlı olarak değişiklik göstermesi gelir. Bir kızın annesi hangi yaşlarda regl olmaya başladı ise kızları da genellik ile o yaşlarda olmaya başlar. Tabi ki de bu durumda sadece annelerden alınan genler değil bir diğer yandan çevresel etkenler yüzünden hormonların işleyişi de etki etmektedir.

Bir kızın hormonları ne kadar hızlı çalışıyor ve östrojen hormonu ne kadar hızlı salgılanıyor ise adet yani regl olma dönemleri de ona göre erken olacaktır. Bu konu her ne kadar merak edilen bir nokta olsa bile bazen kadınların aylarından önce gelen regl dönemlerinin de nedenleri merak edilmektedir. Aslında kadınlar regl olmaya başladıkları andan üzerine yirmi iki gün sayarak önlerindeki ayın gününü oldukça rahat bir şekilde tahmin edebilir.

Bunun yanı sıra eğer sizlerin regl dönemi gelmesi gereken zaman dilimlerinden önce geldi ise buna genel olarak sizlerin psikolojik durumları etki etmektedir. Kadınlar ne kadar çok sinirlerin hat safhada olduğu stresli olduğu ya da üzüntülü olduğu anları yaşar ise regl dönemlerinde şaşmalar meydana gelecektir. Bazı kesim kadınlar tarafından bu durum erken gelir iken bazı kesim kadınlar tarafında da gecikmeler meydana gelecektir. Bu durum sadece bir ya da iki ya böyle olur ise sadece ruh halinizden olabilir iken sürekli tekrar eden bir şey ise farklı bir sağlık sorunu yüzünden de olabilecektir. Sizler de bu durumu gözler önüne alarak ona uygun bir şekilde davranın ve en kısa sürede jinekolog yardımı almayı tercih edin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git