Erkeklerin Ayrılırken Söylediği Yalanlar

Erkeklerin Ayrılırken Söylediği Yalanlar
27 Mart 2016 tarihinde eklendi, 636 kez okundu.

Yeryüzündeki en güçlü duygulardan biridir aşk. İnsanı olduğundan bambaşka biri yapmaya gücü yeten ender bir histir. Başımızı döndürür, daha iyi ve daha mükemmel biri olmamız için gereken enerjiyi verir bize. Aşık olan insanın insanın psikolojisindeki değişiklikler fizyolojisine de yansır ve artık bu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir. Aşkın verdiği haz ve mutluluk hissi bu kadar güçlüyken o aşkın bitişi de kişide tersi yönde etki yapar. Dünya durur, nehirler akmaz, rüzgarlar esmez olur. Yaşamımızın odağına koyduğumuz, dünyanın etrafında döndüğüne kendimizi inandırdığımız kişi hayatımızdan çıktığında bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

Çoğu kişi bu durumda depresyona girer. Kadınlar bu anlamda erkeklere göre daha dezavantajlıdır. Daha duygusal olan ve hayata mantık çerçevesinde bakmaktansa duygularıyla yön veren kadınlar için bir aşkın bitişi ile bir evrenin yok oluşu eşdeğerdir çoğu zaman. Bunun altında yatan temel nedense genellikle kadınların aşık oldukları erkekleri hayatlarının temeline oturtmalarıdır. Doğal olarak o erkek artık hayatında olmadığında kendi yaşantısı, altına dinamit konulup patlatılmış bir bina gibi yerle bir olur. Peki, kolay mıdır bir erkeğin bir kadına ” Bitti!” demesi? Her ne kadar kadınlar kadar duygusal olmasalar da erkekler için de bir aşkın bitişi kolay değildir.

Bir aşkı bitirmek, özellikle kadınların yapısı dikkate alındığında dosdoğru kadının yüzüne söylenebilecek bir şey değildir. Erkekler bu durumu kadınlar için daha katlanılır hale getirmek amacıyla mı yoksa gerçeği söyleme cesaretine sahip olamadıklarından mıdır bilinmez, yalan söylemeyi tercih ederler. Böyle bir durumda söylenen yalanlar neler olabilir? Eğer aşık olduğunuz ya da hoşlandığınız kişi okuyorsa, size derslerinin yoğunluğundan ve ders çalışamadığından şikayet edecektir önce. Bu şikayetleri zamanla arttıracak ve sonunda sizin “Yeter artık! Ben senin derslerine mani olmayayım.” deyip ilişkinizi bitirmenize neden olacaktır.

erkeklerin-ayrilirken

Erkeklerin ayrılırken söyledikleri bir diğer yalan da sizin kendisinden çok daha iyilerine layık olduğunuz yönündeki saçma sapan ve ikna edicilikten bir hayli uzak bir yalandır. Kimin neye layık olduğu kişilerin kendisine kalmıştır. Siz sevdiğiniz ya da hoşlandığınız kişiyle bir ilişkiye başladığınızda layığınızı bulduğunuza inandığınız için başlamışsınızdır aslında. Fakat karşınızdaki kişi, bu gerçeği görmezden gelir ve bu yüzden hiç de inandırıcı bir gerekçe değildir bu, ayrılmak için. Yine ayrılık durumunda erkeklerin sığındığı bir başka gerekçe asıl sorunun sizinle ilgili değil de kendisiyle ilgili olduğu yalanıdır. İşin tuhaf tarafı bu sorunun tam olarak ne olduğu ve ne zaman başladığı sorularına da hiçbir zaman doyurucu ve mantıklı bir açıklama getirememeleridir. Eğer siz tüm bu yalanlara hala inanmadıysanız bu kez de karşınıza zamana ihtiyacı olduğu yalanıyla çıkacaktır. Ve bu zamanın ne zaman biteceği hakkında da en ufak bir renk vermeyecektir. Ki en acımasız yalanlardan biridir bu. Çünkü ne zaman biteceğini bilmediğiniz bir yalanla umut etmeye ve beklemeye devam edeceksiniz.

Geçen her zaman sizi yeniden birlikte olma umudundan uzaklaştıracak ama yine de bekleyeceksiniz. Sizin hala beklediğinizi gören kişi bu bekleyişi sonlandırmak adına yeni bir çabaya girişecek ve bu defa da ailevi problemleri olduğunu, bu yüzden başka hiçbir şeyle ilgilenemeyeceğini söyler. Oysa ailevi sorun ne olursa olsun siz, onun yanında ve ona destek olarak bu süreci atlatmasına yardımcı olabilirdiniz. Lakin devlet sırrıymış gibi büyük bir ciddiyetle ailevi sorunun ne olduğunu saklayan aşkınız, sizin yardımlarınızı elinin tersiyle itecektir. Çünkü işin özünde bu da bir yalandır.

Erkeklerin ayrılırken sığındıkları en ilginç nedenlerden biri de psikolojik sorunları olduğu yalanıdır. Evet, her insanın elbette dönem dönem bu tür sorunları olabilir ve bu doğaldır aslında. Fakat böyle bir sorunun varlığı siz kimseye söylemeseniz de çeşitli ipuçlarıyla zaten diğer insanlar tarafından çoğunlukla rahatlıkla anlaşılır. Tutarsız davranışlarını ya da ayrılma isteğini bu nedenin ardına gizleyen erkekler genellikle kadınların kendilerine inandıklarını düşünürler. Fakat yanılıyorlar, kadınların sosyal zekası erkeklere oranla daha gelişkindir. Bir kadın aşık olduğu ya da hoşlandığı kişide psikolojik bir sorun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilir. Tabii o sorun gökten zembille inmediyse…Bu yalanın yanı sıra erkeklerin ardına gizlendiği bir diğer yalan da özgürlüklerine olan düşkünlükleridir. Sanki onlar özgürlüklerine çok düşkün, kadınlar da doğuştan köle yaradılışlı…Elbette kadınlar da erkekler gibi özgürlüklerine düşkündür. Özgürlük, ne erkek ne de kadın hiç kimseye bir başka insanın bedenine ya da ruhuna sahip olma hakkını vermez zaten. Bir ilişkiye başlamayı bir çeşit esaret altına girmek olarak görüyorsa erkek, elbette bunu ayrılık için rahatlıkla söylenebilecek bir yalan olarak görür.

Bir aşkın ya da ilişkinin başlaması ne kadar doğal bir durumsa bir aşkın ya da ilişkinin bitişi de o kadar doğal bir durumdur aslında. Tüm mesele karşımızdaki insana saygı duyarak yüzüne gerçek nedenleri söyleyerek ilişkiyi bitirebilmekte…Hem ne demiş Nazım Hikmet ?
” Ne yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı ?”

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git