Erkek Yumurtalık Şişmesinin Nedenleri

Erkek Yumurtalık Şişmesinin Nedenleri
18 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 715 kez okundu.

Erkeklerde her ne kadar cinsel sağlık konusunda en çok dikkatleri üzerine çeken etki olarak her an yumurtalıklarda meydana gelen ağrı olsa bile son yıllar içerisinde en çok dikkatleri üzerine çeken bir diğer etki olarak da her an yer alan yumurtalık şişmesi de olmaktadır. Her ne kadar bu durum yumurtalık şişmesi olarak biliniyor olsa bile tıpta adı testis şişmesi olarak geçmektedir.

Bir erkekte meydana gelen testis şişmeleri arasında olan en büyük nedenler arasında erkeklerin penislerine dış yüzeylerden sert ve kuvvetli olan bir darbe almaları ile gerçekleşir. Her ne kadar bu durumlar için dış yüzeyden alınan darbeler etki ediyor olsa bile bazen erkeklerin hormonlarından da kaynaklanıyor olan bir durum olmaktadır.

erkek-yumurtalik-sismesinin-nedenleri-nelerdir

Eğer bu durumların tedavisi için gerekli olan tedbirler alınmaz ise bir erkek için en önemli olarak yer alan cinsel ilişki tamamen bitecek olmasından dolayı en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır. Bunlar arasında bir de dikkatleri üzerine çeken nokta olarak ise erkek testislerini çevreleyen zarların arasının sıvının miktarının artması ile olmaktadır. Daha çok yeni doğan erkeklerin yüzde onluk kısmında da bu durum meydana gelir iken yeni doğan çocuklarda tedaviye pek de ihtiyaç duymadan ortalama bir yaşına kadar süre içerisinde kendiliğinden de geçmekte olduğu da gözlenmektedir.

Erkeklerde her ne kadar bu kadar farklı olarak yer alan yumurtalık şişmesi sebepleri yer alır iken en çok dikkatleri üzerine çeken etki olarak da erkeklerin testislerinde yani yumurtalıklarında meydana gelen kanser hücreleri olmaktadır. Bu kanser hücreleri bazen iyi huylu olur iken bazen de oldukça kötü huylu olarak da yer almaktadır. İyi huylu olanlar ilaç tedavisi ile yok edilebilir iken kötü huylu olanları ise ameliyat ile o kanser hücrelerinin alınması ile sonuçlanır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git