Erfelek Tatlıca Şelaleleri / Sinop

Erfelek Tatlıca Şelaleleri / Sinop
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 354 kez okundu.

Tam olarak 28 şelaleden oluşan bu doğa harikası yıllardır doğa ananın kucağında keşfedilmemişti ta ki 1997 senesine kadar. Peki, niye o zamana kadar böyle bir yer keşfedilmedi? Ne oldu da 1997’ de keşfedildi? Bu gibi soruların cevaplarını şu şekilde vermemiz mümkündür: 1997 senesinde inşa edilmeye başlanan Erfelek barajı bu keşfin en büyük sebeplerinden biri. Sinop iline 45 km mesafesinde bulunan bu doğa harikası barajın yapımı için gelen devlet su işleri işçileri tarafından bulundu.

Sinop çevresinde, yaz mevsime dışında da turistlerin herhangi bir hizmeti alabileceği mesire yerlerinden biri olan Erfelek tatlıca şelaleleri bugün belediye bünyesinde olup giriş ise ücretlidir.  İlçenin en büyük turistik alanlarından biri olan şelaleler, aileniz ve ya arkadaşlarınız ile bol piknikli, bol kahkahalı bir gün geçirmenize olanak sağlıyor.  Doğa tutkunlarının sıklıkla uğradığı bu yerler için önemli adımlar gün geçtikçe atılmakta ve artmaktadır.  Şelale, merdiven şeklinde olup her basamağı, insana farklı bir tat vermektedir. Yükseldikçe her boyuttan şelale ile karşılaşmanız, her türlü kuşu görmeniz size şehir hayatından bir adım daha uzaklaşmanıza imkân tanıyor.  İlk şelale ve yanında yer alan küçük ahşap ev adeta küçük bir fotoğraf stüdyosu gibi.  Bahse konu olan şelaleler dediğimiz gibi yıllardır saklandığı için bir sürü hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeplerden ötürü yapacağınız yürüyüşler esnasında bir gördüğünüz hayvana bir daha rastlayamayabilirsiniz.

Suyun düştüğü bazı bölgelerde irili ufaklı göletler bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin serinlemek için sık olarak kullandığı bu göletlerin etrafında kamp kurmak ta oldukça eğlenceli. Bunun için yetkililere sadece 5 TL ödemek yeterli olacaktır.  Her köşesi huzur dolu olan bu şelalelerde giriş kısmında yöre yemeklerini tanıtan küçük bir lokanta var.  Eğer biraz gezeyim sonra yerim diye düşünüyorsanız 10. Merdivende yer alan mavi brandalı aile lokantasında da damak tadınıza uygun ürünler yiyebilirsiniz. Size tavsiyem buralarda yemeden kesinlikle başka bir şey düşünmeyin.

Erfelek Şelaleleri Giriş Ücreti

Erfelek giriş ücreti araç için: 8-9 TL

Erfelek Şelaleleri Ziyaret Saatleri

Her gün 09:00 – 19:00 arası

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: 57500, Erfelek Yolu, 57000 Sinop Merkez/Sinop

Telefon: (0368) 629 11 11

Nasıl gidilir? Gidiş Sinop’a 45 km ve Erfelek ilçesine 10 km uzaklıktadır. Sinop’tan Erfelek ilçesine her yarım saate bir dolmuş kalkmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git