Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?
22 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 979 kez okundu.

Enginar, özellikle de Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde daha çok yetişiyor ve genellikle yemeklerde kullanılıyor. Enginarın leziz tadının yanı sıra kurutulmuş yaprakları pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılıyor. Aynı zamanda düşük kalori oranı bulunduğu için genellikle diyet listelerinin en başında yer alıyor. Enginar, en çok da sindirim sistemi sorunlarının tedavisi için tercih ediliyor. Enginar çayı, devedikeni bitkisine benziyor ve yaz aylarında don olmayan sisli bölgelerde yetiştiriliyor. Büyüyen ve olgunlaşan enginar mor renk parlak çiçekler açar. Yemeklerde kullanılan enginarın olgunlaşmadan toplanması gerekir.

enginar çayının yararları

Enginar Çayı Neye İyi Gelir ?

Enginar çayı, kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü ise arttırır. Antioksidan içerdiği için cildinizin daha sağlıklı ve parlak görünmesini saplar ve kırışık oluşumunu engeller. Aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını arttırır ve büyük ölçüde koruma sağlar. Bu bitki çayı çok iyi bir idrar söktürücüdür ve zayıflamak isteyenlere için diyet listelerine eklenen sebzedir. Enginarın içinde demir, kalsiyum, potasyum, diyet lifi, çinko, c vitamini, B1 ve A vitamini de yar alır. Mide eskimesi, kusma, karın ağrısı, kabızlık, ishal, sindirim sorunlarına karşı oldukça etkilidir. Cildinizin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar ve damar sağlığını korur.

  • Kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü yükseltir.
  • Trigliseridi azaltır ve böbrek hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılır.
  • Safra akışını arttırır ve siroz tedavisinde çok iyi bir yardımcıdır.
  • Mide ekşimesini azaltır ve karın ağrılarının azalmasını sağlar.
  • Şişkinliğin azalmasını sağlar, kabızlığı giderir.
  • İshalin tedavisinde oldukça etkilidir ve kusmayı hafifletir.
  • Kan dolaşımını arttırır ve kan şekerinin düşürülmesini sağlar.
  • Çok iyi bir idrar sökücüdür ve karaciğer fonksiyonlarını arttırır.

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Büyük bir enginarı güzelce yıkadıktan sonra enginarın sapını kesmelisiniz. Çünkü enginarın sapı çaya acı bir tat verebilir. Kaynayan suya enginarı bütün olarak atmalısınız. 1 saat boyunca çayı kaynattıktan sonra suyun rengi açık kahverengi olacaktır. Kaynattığınız bu suyu çay olarak içebilir içine de damak zevkinize göre limon ya da bal ekleyebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git