En Güzel Cins Özel Lepistes Irkları ve Türleri Resimleri

En güzel cins özel lepistes ırkları ve türleri resimlerine bu konumuzda göz atabilirsiniz. Lepistesler, özellikle akvaryum hobisine yeni başlayan akvaristlerin ilk tercihleri arasında olmakla birlikte bir çok hobicinin en çok sevdiği akvaryum balık türleri arasında yer almaktadır. Hızlı ve oldukça kolay bir şekilde üremeleri ise bunun en büyük nedenleri arasındadır. Her geçen gün yeni yeni lepistes türleri piyasaya çıkıyor ve akvaryumcularda çok rahat bir şekilde özel lepistes türlerini bulabiliyoruz.

Lepistes balıklarında cinsiyet oldukça kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Erkekler, dişi lepisteslere göre daha küçük olurlar ve aynı zamanda vücutları ve kuyrukları daha renklidir. Dişiler ise daha az renklidir ve erkek lepisteslerden daha iri yapılıdır.

Lepistesler, ağırlıklı olarak bitkisel içerikli yemler tüketirler. Su piresi, artemia, granül yem ve pul yem, lepisteslerin en çok sevdiği yiyecekler arasındadır. Özellikle yavru lepistesler için artemia oldukça önemli ve güçlü bir besin kaynağıdır.

Lepistes türleri oldukça zengindir ve bir çok varyete içerisinde oldukça farklı türler yer almaktadır. Özellikle endler, velifera, mozaik, kobra, smokin, gambusya gibi lepistes cinsleri ülkemizde yaygın bir şekilde gözükmektedir. Lepistes türlerini kendi içerisinde çaprazlayarak, birbirinden farklı desen ve renklere sahip yeni lepistesler elde edilebilir.

Lepistes varyeteleri, ırkları, cinsleri ve türleri renklerine göre gruplandırılmıştır. Tüm lepistes türleri bu ana lepistes ırklarından elde edilmiştir.

Lepistes Varyeteleri 

  1. Mozaik ; Parlak, metalik ve yeşile çalan vücut renkleri vardır ve bu ırkta yer alan lepisteslerin kuyrukları genellikle mozaik desenli ve yelpaze şeklindedir. Kimi zaman Çim varyetesi ile karıştırılır.
  2. Kobra ; Vücutlarındaki yılan desenlerinin bulunmasından dolayı bu adı almıştır. Geçtiğimiz dönemlerde en çok karşılaşılan lepistes ırklarındandı. Bazı lepisteslerde desenler tüm vücudu kaplarken, bazılarında kaplamayabiliyor. Desenler ise kimi zaman benek benek olurken kimi zamanda birbirine bağlı şekilde oldukça farklı desenler olabiliyor.
  3. Çim ; Genellikle bu ırkta yer alan lepisteslerin vücutlarının renkleri daha çok yeşil ve mavi renkli metalik ağırlıktadır.
  4. Tuksedo (Tuxedo) ; Lepisteslerin, vücutlarının yarısı koyu renklidir ve sanki bir smokin giydirilmiş gibidir. Genellikle dominant bir varyete olan tuksedo ırkı, diğer varyete lepistesler ile çaprazlandığında birbirinden farklı tiplerde lepistesler ortaya çıkabilir.

En Güzel Cins Özel Lepistes Türleri ve Irkları Resimleri ;

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git