Bebeği Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir ?

Bebeği Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir ?
29 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.601 kez okundu.

Anne sütü yeni doğan bir bebek için en önemli besindir. Anne sütü ilk altı ay mutlaka olması gereken ve en az iki yıl boyunca sürmesi gereken bir gıdadır. Zeka gelişimi başta olmak üzere bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütü olmazsa olmalardandır. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı zeka olarak daha yüksek işlevli olur. Ayrıca ilk aylar bebeğin anne memesi ve kokusu ile temasta bulunması bebeğin anne ile olan bağlanmasını sağlar. Anne bebeği emzirince bebek ona sağlıklı bağlanır. İyi bir bağlanma yaşayan bebek de ilerde eşine sevdiklerine bağlanır. Bunu psikologlar kuramlarında bağlanma olarak açıklar. Ezmirmenin anneye faydaları olduğu kadar aynı zamanda bebeğe de birçok faydası vardır.

Emzirmenin Anne ve Bebeğine Faydaları Nelerdir ?

Anne ve bebek ilişkisini güçlendirir

  • Anne bebeğini emzirdikçe bebek ona bağlanır. Anne de bebeğine iyice bağlanır. Onun kokusunu, dokunma hissini alır.

Emzirme meme, yumurtalık kanserini önler

  • Sağlıklı ve düzenli emzirme annede memelerdeki doku ve his nedeni ile östrojen salgılanmasını süt salgılanmasını ve bu da kansere karşı direnci sağlar. Meme kanserine, yumurtalık kanserine karşı korur. Ayrıca osteoropoz riskini azaltır.

Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır

  • Doğum zor ve yorucu bir süreçtir. Bu süreçte vücudun kendini toparlaması gerekir. Emzirme bu süreci oldukça olumlu etkiler. Rahim kaslarının düzenli kasılmasını ve oksitosin salgılanmasını hızlandıran emzirme işlemi böylece kanamaların daha az olmasını sağlar. Kansızlık, çarpıntı daha az olur.

Alınan fazla kilolar hızlı ve sağlıklı olarak yakılır

  • Düzenli emzirme işlemi bir enerji akışı sağlar. Böylece alınan fazla kaloriler hızla verilir. Diyet yapmadan bebeğinizi sütünüzle besleyerek sağlıklı kilo vermek müthiş bir şey hanımlar.

Postpartum depresyona yakalanma riski engellenir

  • Postpartum depresyon, doğum sonrası oluşan depresyondur. Bunu engellemek için bebeğinizi düzenli olarak emzirin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git