Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 581 kez okundu.

Elde sinir sıkışması hepimizin zaman zaman modern dünyanın getirisi teknoloji araçlarını kullanırken yaşadığımız güncel bir rahatsızlıktır. Protein alımından, kemik ve sinir/kas yapısına kadar detaylı incelenmesi gereken ve kişiden kişiye değişiklik gösteren bir rahatsızlıktır.

Öncelikle kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğünü belirtmemiz gerekir. Hamilelik döneminin sonlarında vücutta su tutulması ve ödem oluşumundan dolayı, emzirme döneminde ise el bileğinin pozisyonuna bağlı olarak sık sık karşımıza çıkar. Şeker hastalığı, gut ve aşırı şişmanlık/ obezite gibi durumlarda da çokça görülen rahatsızlık kendini ilk olarak bilekte güçsüzlük ve yorgunluk olarak gösterir. Herkes günlük yaşantısında ara ara durur ve ellerini sağlar. Bu çoğu zaman farkında olmadan yapılan bileği rahatlatma hareketi, sinir sıkışmasının ilk işaretleridir. Sakarlık olarak nitelendirdiğimiz, elimizdeki bardak ya da tabağın aniden kayıp düşmesi, ya da bir şeyleri tutamama hali bileğimizdeki anlık güç ve kontrol kaybından kaynaklanır. Tehlikeli bir rahatsızlık olmamakla birlikte, hastalık ilerlerse bireyin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür.

Elde sinir sıkışması tıbbi olarak karpal tünel sendromu olarak adlandırılır. Karpal tünel el bileğinde median sinirin geçtiği damar tüneldir . Tünelin zemini ve yanlarını karpal kemikler oluşturmaktadır. U şeklinde dar bir yapıya sahip olan karpal tünel, kemik yatak transvers karpal ligament isimli bağ ile örtülen median sinirin bu bağ altında sıkışıp ezilmesi ile karpal sendrom meydana getirir. Burada oluşan karpal sendrom, el bileğinden başlayarak parmaklara ilerleyen, kendini ağrı, elde kasılma ve şiddetlenmesi durumunda kilitlenme noktasına getiren sinir sıkışması durumudur. Median sinir dokusu, baş parmak, orta parmak ve işaret parmağının duyu ve hareketinden sorumlu olmakla birlikte, parmakların hareketini düzenleyen median sinirlerle tendonlarda bulunmaktadır. Median sinir dokusu ise ellerimizde bulunan baş, işaret ve orta parmağın duyu ve hareketinden sorumlu bölümdür. Parmakların hareket edebilmesini sağlayan sadece median sinirler değil ten dolarda etkilidir. Ellerde yaşanan sinir sıkışması hali, tünelde yer alan bağ dokuların, ten dolar ve transvers karpal ligamentin zamanla kalınlaşarak median sinire baskı yapması sonucu oluşur. Sinir sıkışması hali sıklıkla geceleri dinlenirken ortaya çıkmaktadır. Gündüzleri ise ellerin en çok hareket halinde olduğu anlarda oluşur.

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir ?

 • Hastanın el bileğini hareket ettirirken, uyuşukluk, karıncalanma, şiddetli ağrı ve ani kasılmalar, kilitlenmeler hissetmesi
 • Orta parmak, işaret parmağı ve başparmakta median sinirlerin, karpal ligametinin kalınlaşması sonucu elektriklenme hissi yaratması
 • Omuza ve dirseğe yayılan ağrılar ve şiddetli sızlamalar
 • El bileğindeki oynak kemiğin görülür biçimde fırlaması ve şişmesi
 • Bireyin kaslarında zayıflık ya da kavrama kuvveti eksikliği tespit edilmeli
 • Hangi pozisyonlarda tuttuğunuzda ağrı hissedildiğinin tespit edilmesi
 • Parmak duyularını ve hislerini gözleriniz kapalı olarak değerlendirmek
 • Şikayetli bölgeyi anlayabilmek için median sinir trasesine bastırarak inceleme yapmak
 • Median sinir iletimini değerlendirmek ve kemik yapılarını görüntüleyebilmek için EMG testi ile röntgen çekimi yapmak.

Elde Sinir Sıkışması Nedenleri

 • Bireyin yaptığı meslekten kaynaklı, halk arasından meslek hastalığı da denilen, bireyin çalıştığı işte bileğini çok fazla kullanması durumu. Örneğin; bilgisayar kullanıcılarında mouse kullanımından kaynaklı yaşanan elde spazm ve kasılmalar, dokumacılık vb.
 • Hamilelik gibi durumlarda hormonsal kaynaklı değişimler
 • İlerleyen yaşlarda kemik ve kas yapısının zayıflaması
 • Tiroid, diyabet ve romatizmal hastalıkları taşımak
 • Yüksek tansiyon
 • El kırıklıkları ya da bileğe alınan darbeler
 • Genetik olarak aile bireylerinin tümünde görülebilmesi, nadir de olsa yaşanan bir durumdur.

Elde Sinir Sıkışması Nasıl Geçer ?

Elde sinir sıkışması belirtileri öncelikle kendini yavaş yavaş gösterir. Gün içinde hareket halindeyken, en çok kullandığımız genellikle el bileğimiz olur. Telefonla konuşurken, bilgisayar kullanırken, ev işi yaparken… Bileğimizi ne kadar kullandığımızı ya da zorladığımızı çoğu zaman fark etmeyiz. Kasılmaların gittikçe artması ile birlikte hareket anında ya da dinlenirken, kasılmalar ağrı boyutuna geçer ve bir süre sonra bileğimizi kullanmıyorken bile ağrı hissetmeye başlarız. Bunun sebebi, geçen sürede median sinir dokusunun ciddi anlamda zarar görmüş olmasıdır. Kasılmalar acı verecek boyuta ulaştığı zaman mutlaka uzman bir hekime danışılmalı ve sinir hasarı tespit edilmeli. Bilek kullanımına dikkat etmenin yanında doktorun vereceği kremler ve bileğin düz bir pozisyonda kalmasını sağlayarak üzerindeki baskıyı alacak bantlı yarım eldivenler iyileşmeye ciddi oranda yardımcı olacaktır.

Şikayetlerin devam etmesi durumunda hastaya elde sinir sıkışması ameliyatı uygulanır. Cerrahi müdahalede hasta ayakta tedavi edilir, lokal anestezi uygulanır. Transvers karpal ligament vertikal olarak kesilir ve median sinir gevşetilir. Sinirlerin rahatlatılması sonucu kasılmalar kısa sürede geçer. Cerrahi müdahale sonrası, el birkaç gün kalp seviyesinin üzerinde tutularak şişmesi engellenmelidir. Bu birkaç günlük sürede hasta, ağrı, şişlik ya da bilekte sertleşme hissedebilir. Üç haftalık süre içinde bileğin dinlendirilmesi ile bu şikayetler azalarak bitecektir ve böyle hissetme normaldir. Bir kaç hafta sonra el basit işlerde kullanılacak seviyeye gelir. Sinir sıkışması yaşayan hastalar cerrahi operasyon geçirseler bile ilk 6 ay boyunca bilekte uyuşma ya da karıncalanma olmaya devam edebilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git