El Nasırı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

El Nasırı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 135 kez okundu.

El nasırı için hangi doktora gidilir ? El nasırına hangi poliklinik bakar ? El nasırı için hangi bölüme gidilir ?

El Nasırı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

El nasırı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda el nasırına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Bir insanla ilk kez karşılaştığımızda dikkatimizi çoğunlukla iki şey çeker : eller ve gözler. Birçok kişi, açıkça söylemese de ilk defa karşılaştığı birinde ellere bakmaktadır. Özellikle bakımlı ve güzel eller, gören herkesin hoşuna gider. Ancak ne yazık ki ellerimizde çıkan nasırlar bu güzel görüntüyü bozarak hem bizi hem de karşımızdakileri rahatsız eder.

Nasır Nedir ?

Genellikle ellerde ve ayaklarda görülen nasır, bir cilt hastalığıdır. Derinin sürtünmesi ya da deri üzerindeki basınç nasır oluşumuna neden olur. Bu basınç ya da sürtünme nedeniyle deri özelliklerini kaybetmeye, su toplamaya ve ardından kalınlaşmaya başlar. Nasırlar ağrı da yapabilir. Bu ağrılar özellikle günün sonunda ya da bir baskıyla karşılaşıldığında şiddetlenebilir. Bunun nedeni nasırlı derinin enfeksiyon sonucu iltihaplanmasıdır. Nasır oldukça rahatsızlık verir; ancak ölümcül ya da üst düzeyde tehlike arz eden bir sorun değildir.

El Nasırı Belirtileri Nelerdir ?

Nasır, etrafındaki deri tabakasına oranla daha sarımsı bir renkte ve daha kalın bir tabaka halindedir. Koni şeklinde de olabilir. Kimi nasırlar ağrı yapmazken kimi nasırlar hareket ettikçe ya da kronikleşmesine bağlı olarak hareketsizken dahi ağrı yapabilir. Nasırlı deri,bir basınç ya da sürtünmeyle karşı karşıya kaldığında ağrılar daha da belirginleşir. Ayrıca nasırın şiddetine göre kimi zaman da etrafındaki derinin kızardığı da görülür.

El Nasırı Tedavi Yöntemleri

Öncelikle nasırdan kurtulmanın yolu nasırlı bölgenin her zaman temiz ve yumuşak tutulmasından geçer. Henüz kronik bir hal almamış, oluşmaya yeni başlamış bir nasır için banyodan banyoya yumuşayan nasırlı bölgeyi ponza taşıyla ovmak yeterli gelebilir. Ancak derinin fazlasıyla kalınlaştığı daha ileri durumlarda ponza taşıyla ovmak yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda işin uzmanı kişiler tarafından nasırlı bölgenin özel bir makas ya da bıçakla alınması gerekebilir. Bu işlem riskli bir işlem değildir. Ancak nasır alınırken kullanılan aletlerin steril olmaması, işlem sonrasında nasırlı bölgenin iltihaplanmasına yol açabilir. Burada unutulmaması gereken şey, nasırların tekrar ortaya çıkma ihtimallerinin yüksek olmasıdır. Bunun için nasır alındıktan sonra nasırlı bölgenin temiz tutulması ve gerekirse kremlerle yumuşatılması önemlidir. Nasırlı bölge için bir uzmana gitmek istemeyenler ise eczanede satılan nasır bantlarını deneyebilirler. Bu bantlar içeriğindeki salisilik asit gibi kimyasal maddeler nedeniyle nasırlı bölgenin erimesini ve bir süre sonra da nasırın düşmesini sağlarlar. Ancak bu bantların yapıştırıldıkları bölgede bir ile üç gün arasında bir süre kadar kalmaları ve bu esnada bandın bulunduğu bölgenin suyla temas etmemesi gerekmektedir. Ayrıca kimi zaman tek bir nasır bandı uygulaması ile nasırdan tam olarak kurtulamayabilirsiniz. Bu durumda yeni bir nasır bandı satın alarak aynı uygulamayı bir kez daha yapmanızda fayda vardır. Nasır bandının çıkarılmasının ardından düzenli olarak o bölgenin ponza taşıyla temizlenmesi de nasırın tekrarlama ihtimalini oldukça düşürecektir.

El nasırı için hangi doktora gitmeyelim ? El nasırı hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git