El Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

El Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 156 kez okundu.

El kaşıntısı için hangi doktora gidilir ? El kaşıntısına hangi poliklinik bakar ? El kaşıntısı için hangi bölüme gidilir ?

El Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

El kaşıntısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda el kaşıntısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • dermatoloji

El Kaşıntısı Nedir ?

Belki de vücudumuzda bilerek en çok kullanılan organlar ellerdir. Hal böyle olunca eller çeşitli hastalıkların belirtilerinin oluştuğu, alerjilerin kendilerini şiddetli bir şekilde gösterdiği birer konum hallerine gelmiştir. Ellerde alerjiler gibi sebeplerin kendilerine tepki olarak oluşturduğu kaşıntılara da ev sahipliği yapabiliyor.

El Kaşıntısı Nedenleri

El kaşıntısı oluşmasının bir çok fiziki ve tıbbi sebebi olabilir. Çıplak elle deterjan, tuz ruhu, çamaşır suyu, karbonat, boya, oje, makyaj malzemeleri gibi kimyasallara temas etmek ya da alerji sebebi olan soğan, sarımsak, hayvan tüyü, şeftali gibi bir takım olgulara temas ellerde alerjik tepkiler olan kaşıntı, kızarıklık, kabarma gibi reaksiyonlar gösterebilirler. Ayrıca karaciğerde veya böbreklerde var olan sorunlar ellerde kaşıntılara sebep olabilir. Bunların yanında ellerde var olan kuruluk derideki aşınmaya bağlı olarak kaşıntıya sebep olabilir.

Ellerin herhangi bir bölgesinde var olan yaralarda enfeksiyon oluşumu da kaşıntıya sebep olabilir ve tabi ki her şeye bir şekilde sebep olabilen stres ve anksiyete, psikolojik olarak ellerde kaşıntılara sebep olabilir. Akciğer ve böbrek yetmezliği, tiroid yetmezliği gibi sistemik hastalıklar ile hormonal bozukluklar ve lenfoma gibi kan ile ilgili rahatsızlıklar da ellerde kaşıntıya ve kızarıklıklara sebep olabilir. Tüm bunların yanında palmoplantar hiperhidroz denilen avuç içlerinde ve ayak tabanlarında var olan aşırı terleme rahatsızlığı da el ve ayaklarda şiddetli kaşıntılara ve devamında kuruluklara sebep olabilir.

El Kaşıntısı Belirtileri

Ellerde var olan kaşıntı hiç şüphesiz başlı başına bir belirtinin ama ellerde oluşmaya başlayan kızarıklık, kabarma ve kuruluk peşlerinden kaşıntının geleceğinin habercisidir.

El Kaşıntısı Tedavisi

Kuru, sıcak, soğuk veya rüzgarlı havalarda, klimalı ve vantilatörlü ortamlarda ellerin aşırı kuruması beraberinde kaşıntı getirebilir. Bu nedenle sabah, öğle ve akşam döngüleri olmak üzere gün içerisinde sıklıkla iyi bir nemlendirici kullanılmalıdır. Nemlendirici dışında odanızda ortamı nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz. Eğer kaşıntınızın sebebi stres ve anksiyete olarak belirlenmişse doktorunuzun tavsiye ettiği bir antidepresan kullanabilirsiniz.

Ayrıca ellerdeki kaşıntının sebebi ne olursa olsun bol bol su içmeli ancak günde üç litrenin de üzerine çıkmamalısınız. Bunun yanında sık sık ılık suyla duş almanızda kaşıntılarınızın tedavisine yardımcı olacaktır. Eğer alerji geçmişiniz varsa kullandığınız cilt bakım ürünlerinin içeriğine dikkat etmeli ve alerjen olduğunuz içeriğin bulunduğu bakım ürünlerini kullanmamalısınız. Bunun yanında alerjiniz yeni başlamış olabilir. Bu durum için doktorunuza başvurmalı ve durumu ayrıntısıyla açıklamalısınız. Kaşıntının dayanılmaz hal almaya başlamadan önce bir doktora baş vurmayı ihmal etmeyin. Eğer ihmal ettiyseniz pamuklu eldiven kullanmaya, hiç bir şeye çıplak temas etmemeniz için başlamanız yararınıza olacaktır.

El kaşıntısı için hangi doktora gitmeyelim ? El kaşıntısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git