Egzamaya Bitkisel Tedavi

Egzamaya Bitkisel Tedavi
5 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 454 kez okundu.

Egzama, günümüzde sıklıkla görülen bir cilt hastalığıdır. Genelde ciltte iltihaplı bir görünüm oluşturur. Egzama ilerledikçe cilt kurur, kaşınır ve dökülür. Egzamanın birkaç nedeni vardır. Biyolojik nedenlerle egzama oluşabileceği gibi, çevresel faktörlerden ötürü de oluşabilir. Toz, alerji, genetik faktörler egzama oluşumunu tetikleyebilir. Derideki kuruluğu önlemek için nemlendirici kremler kullanmalısınız. Egzama, tedavisi mümkün olan bir cilt rahatsızlığıdır. Eğer bu cilt rahatsızlığı ciddi derecede ilerlerse kortizonlu kremler kullanabilir ve egzamaya bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Egzama tedavisi için tepeden tırnağa kendinize dikkat etmelisiniz. Öncelikle beslenmenizi düzene sokmalısınız. Sık sık sebze-meyve tüketmelisiniz. Yağlı, tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunun dışında yün kıyafetler cildinizi kötü etkileyebilir. Bu yüzden bu tür kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Bu sayede ciltteki yanmayı önlemiş olursunuz. Lavanta yağını kullanarak cildinizi ferahlatabilirsiniz. Bu yüzden bu yağ, egzama tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca aloa veralı jeller ve kremler, antiseptik özellikleri dolayısıyla egzama tedavisinde kullanılır. Sarı kantaron da yaraları tedavi eder ve antiseptik özelliğe sahiptir. Dut meyvesi de dalından yeni koparılıp tüketildiğinde egzama tedavisi için oldukça faydalıdır. Ayrıca Hindistan cevizi yağını da egzama tedavisinde kullanabilirsiniz. Soğuk olarak kullanabileceğiniz Hindistan yağını 10-15 dakika boyunca cildinizde bekletebilirsiniz. Ayrıca E vitamini içeren kremlerden de günde 2-3 kez kullanabilirsiniz. Bu sayede cildiniz nemlenir ve kuruluğu azalır.

E vitamini içeren serum veya kremler bu yüzden sizin için faydalıdır. Ayrıca tüketeceğiniz ürünlere de çok dikkat etmelisiniz. Yeşil yapraklı sebzelerden sıklıkla tüketmelisiniz. Ayrıca salatalarınızda sirke kullanabilirsiniz. Gün içinde bazı zamanlarda limonlu su tüketebilirsiniz. Havuç, enginar, ebegümeci gibi besinlerden de sıklıkla tüketmelisiniz. Bunun dışında ellerinizi çok sıcak suyla yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Yanınızda mümkün olduğunca katı sabun taşımaya çalışmalısınız. Sıvı sabun, ellerinizi daha çok kurutur ve ellere zarar verir. Zeytinyağı içerikli katı sabunlardan da tercih edebilirsiniz. Aynısafa yağı da egzama tedavisinde kullanılan bir yağ çeşididir. Bu yağ, kaşıntılarınızı azaltır ve sizi rahatlatır. Ayrıca papatya suyu içerikli kremler de kullanabilirsiniz. Veya banyo suyunuza birkaç damla papatya suyu damlatarak tedavinizi devam ettirebilirsiniz. Bu püf noktalara dikkat ederek egzamalı cildiniz in tedavisini tamamlayabilirsiniz.

Egzamaya bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git