Egzama İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Egzama İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 171 kez okundu.

Egzama için hangi doktora gidilir ? Egzamaya hangi poliklinik bakar ? Egzama için hangi bölüme gidilir ?

Egzama İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Egzama nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda egzamaya hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Egzama Nedir ?

Egzama, tıp dilinde dermatit olarak bilinen, çok yaygın görülen bir cilt hastalığı olmasına rağmen sebepleri ve tedavisi hakkında tıp dünyasının net cevap veremediği, hemen hemen her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığıdır. Egzamanın çok farklı türü olmakla birlikte, en yaygın olarak görülen egzama türleri sinirsel, alerjik, yağlı deri egzamasıdır.

Egzamanın Nedenleri Nelerdir ?

Egzamanın nedenlerine kesin ve net bir cevap yoktur. Hastalığı tetikleyen, şiddetini arttıran faktörler vardır. Bu faktörler egzama türüne göre farklılık gösterebilir. Temas egzamasının nedeni tek bir faktöre bağlanabilirken, diğer egzama türleri pek çok nedenin birleşmesiyle oluşur. Egzamanın oluşmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Çevresel Faktörler

Cilt Tahrişi

Egzama, cildin tahriş olmasına neden olan sabun, deterjan, şampuan, çamaşır suyu ve parfüm gibi cildin sürekli maruz kaldığı ürünlerden oluşabilir. Bu tip ürünler zamanla cildin kurumasına ve cildin doğal yağını kaybetmesine neden olarak egzamayı tetikleyebilir.

Hava Koşulları

Egzamaya neden olan bir diğer çevresel faktörler arasında yer alan iklim, havanın soğuk ve nem oranının düşük olduğu kış mevsiminde egzamayı tetikler.

Genetik Faktörler

Genelde genetik faktörler alerjik egzama türünde kendini gösterir. Özellikle anne ve babanın her ikisinde de egzama görülmesi, çocukta egzama olma riskini yükseltir. Egzamanın oluşmasında tek başına bir faktör olarak etki yapmaz. Bağışıklık sistemi veya çevresel faktörlerin etkisiyle hastalık kendini gösterir.

Stres

Stres, her türlü hastalığın başrol oyuncusu olmasıyla birlikte, egzamanın oluşmasında da baş faktördür. Stres egzamasının oluşmasına neden olur.

Bağışıklık Sistemi

Alerjik egzamanın oluşmasına neden olan ‘stokin’ adı verilen proteinler, bağışıklık sistemi tarafından salgılanan proteinlerdir. Bu proteinin aşırı salgılanması ile ciltte iltihaplanma meydana gelerek egzama oluşur.

Diğer Faktörler

Uzun ve sıcak su ile yapılan banyo, sık sabunlanma, sigara, toz, duman, kuru cilt egzamayı tetikleyen faktörler arasında yer alır.

Egzamanın Belirtileri

Egzamanın vücutta oluştuğu iltihaplı deri kuruyup, kızararak kaşıntıya neden olur. Aynı zamanda egzamalı bölge su toplayarak sivilceye benzer bir görüntü haline gelir. Egzamalı yaraların kaşınmasıyla birlikte deri kanayarak, enfeksiyonun diğer bölgelere yayılmasına neden olur.

Egzamanın Tedavisi

Egzamanın kesin bir tedavisi yoktur. Egzama tedavisi için kullanılacak olan ilaçlar veya bitkisel çözümler sadece  egzamanın şiddetini hafifleterek, egzamanın oluşma sıklığını en aza indirir. Egzama geçiren hastaların cildi çok hassastır ve egzama tekrarlanma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Bu yüzden egzamalı kişiler, cildi tahriş eden ürünlerden uzak durmalı ve cildin sürekli nemli tutulmasına dikkat etmelidir.

Egzama tedavisinde kullanılabilecek pek çok ilaç mevcuttur ama en yaygın olan kortizonlu kremlerdir. Kortizonlu kremler, egzamanın şiddetinin ağır olmadığı dönemlerde kullanılması tavsiye edilen kremlerdir. Şiddetli egzama tedavisinde, antihistanimikler, lokal kortizonlu kremler ile son yıllarda kullanımı yaygın hale gelen fototerapi ve balneofototerapiler kullanılmalıdır. Egzama tedavisinde, uzmanların verdiği kremleri ölçüleri doğrultusunda ve düzenli kullanmaya özen gösterin.

Egzama için hangi doktora gitmeyelim ? Egzama hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git