Eğirdir Gölü / Isparta

Eğirdir Gölü / Isparta
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 507 kez okundu.

Eğirdir Gölü ve çevresinde yer alan yerleşim yerleri, alternatif turizm açısından son derece zengin bir bölge olma özelliği gösterir. Yılın dilediğiniz zaman dilimi içerisinde Eğirdir Gölü ve çevresini rahatlıkla gezebilir, konaklama imkanları sayesinde birkaç gününüzü bu bölgeyi gezmeye ayırabilirsiniz. Eğirdir Gölü yemyeşil alanlarla ve meyve bahçeleri ile kaplanmıştır. Deniz seviyesinden yüksekte bir yerde konumlanmış olmasından kaynaklı olarak bu gölü yazın ziyaret etmeyi tercih etseniz bile bunalmadan rahatlıkla gezebilme şansınız var.

Göller Yöresi olarak adlandırılmış olan bölgenin merkezi konumunda yer almış olan Eğirdir Gölü, bünyesinde barındırmış olduğu pek çok konaklama imkanı sayesinde ziyaretçi akınına uğrayarak birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Eğirdir Sivrisi’ne doğru ilerlediğinizde sizleri Eğirdir’in muhteşem manzarası karşılıyor ve burada bir süre dinlenip manzaranın tadına doyasıya varma olanağına da sahipsiniz. Elma bahçeleri ile nam salmış olan Eğirdir’e ister Isparta üzerinden ister Antalya üzerinden gelebilirsiniz. Eğirdir Bölgesi’ne yaklaştıkça sağlı sollu elma bahçeleri sizlerde hayranlık uyandırmayı başaracak. Eğer tam mevsimini yakalama şansınız olursa bu lezzetli elmaları tatma fırsatınız da olacaktır.

Gözden uzakta, huzur dolu sessiz bir ortamda tatil hayal edenler için ideal bir yer olan Eğirdir’e, İstanbul, Ankara tarafından gelecekseniz, öncelikle Dinar üzerinden Isparta’ya, ardından Eğirdir’e varabilirsiniz. Antalya üzerinden Eğirdir’e ulaşmak isteyenler ise dağ yollarını geçerek Eğirdir’e ulaşabilirler.

Eğirdir Gölü Gezilecek Yerler

Göller Yöresinin tam merkezinde konumlanmış olan Eğirdir’e gittiğinizde doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilir, gezmeyi seviyorsanız bölgenin ziyaretçilerine sağlamış olduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Yeşilada: Eğirdir’in en turistlik alanı olarak kabul edilen Yeşilada, şehir merkezine 1.5 km uzaklıkta yer almaktadır. Yeşilada, göl üzerinde bulunan küçük bir kara parçasıdır. Karayolu üzerinden de ulaşım sağlayabilme imkanınız olan bu yerde bulunan lokantalarda yapılan lezzetli balıkların tadına mutlaka bakmalısınız. Oldukça küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen tarihi zenginlikleri bünyesinde barındırması ziyaretçi akınına uğramasına olanak sağlıyor, Yeşilada da, Aya Stefanos Kilisesi, Müslahattin Dede ve Eflatun Dede Türbeleri de ziyaretçi uğrak yerlerinden bazıları arasında yerini almıştır.

Kovada Gölü

Eğirdir Gölü’nden taşan fazla suların buraları doldurması ile oluşan Kovada Gölü, Eğirdir Gölü’nün devamı niteliğindedir. Kovada Gölü Eğirdir’e yaklaşık olarak 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu göl, sahip olmuş olduğu zengin bitki örtüsü, içerisinde barındırmış olduğu yüzlerce çeşit hayvandan ötürü ‘Milli Park’ ünvanına da sahiptir.

Aya Stefanos Kilisesi

Yeşilada içerisinde yer alan bu kilise, 19. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olup, 1993 yılında Eğirdir Belediyesi tarafından kilisenin yanları maloz taşlarla örülerek restore edilmiştir. Eski dönemler içinde Hristiyan hacı adayları, Kudüs’e gitmeden önce bu kiliseye mutlaka uğrarlar ve ayinler düzenlerlerdi.

Antiocheia, Pisidya

Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’nin birleşmiş olduğu noktada konumlanmış olan bu antik kent, Yalvaç ilçesinde yer almaktadır. Antiocheia, Pisidya, Yalvaç ilçesinin kuzey bölümünde1 km’lik alanı kapsamaktadır.

Eğirdir Kalesi

Antik çağlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Eğirdir Kalesi, iç ve dış kale olarak tasarlanmıştır. Ancak iç kale günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Geçmişinin M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayandığı söylentisi var olmuş olsa da bu konu hakkında net bir bilgi yoktur. Eğirdir Kalesine çıktığınızda muhteşem bir manzara ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu manzaranın doyasına keyfini çıkarıp bu anı ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.

Davraz Dağı (Kayak)

Isparta ile Eğirdir arasında kalan bölgede yer almış olan Davraz Dağı, kışın kayak sever misafirlerini en iyi şekilde ağırlıyor. Isparta, Eğirdir ziyaretini kış sezonunda gerçekleştirmeyi planlayanların mutlaka uğraması ve kayak yapması gereken bir yer.

Hızır Bey Camii

Bu bölgede yer alan camiler arasında en büyüğü olma özelliği taşıyan Hızır Bey Camii, Ulu Camii olarak da adlandırılmaktadır. Kesin bir bilgi olmamakla birlikte caminin yapılış tarihinin 1328 olduğu söylentiler arasında.

Altınkum Plajı

Gölün yüzmeye en müsait olduğu yerde bulunan Altınkum Plajı, güvenli ve suyunun sığ olmasından kaynaklı olarak tercih edilen plajlar arasındadır. Kıyıdan 150 metre açılsanız dahi boyunuzu geçmeyecek su oranına sahip bu plajda ayrıca, görevli cankurtaranlar bulunmakta ve her türlü tedbir alınmaktadır. Mavi Bayrak ile ödüllendirilen Altınkum Plajı içerisinde çadır kurma alanları da yer almaktadır. Altınkum Plajı, yumuşacık kumsalı ile insanları kendine çekebilmeyi başaran bir plajdır.

Dündar Bey Medresesi (Taş Medrese)

Selçuklu Sultanı olan Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1237 yılında inşa ettirilmiş olan Dündar Bey Medresesi, il zamanlarda han olarak hizmet vermiş, sonraki dönemlerde ise Hamitoğlu Dündar Bey tarafından medreseye dönüştürülmüştür.

DipNot: Yukarıda saymış olduğumuz yerler dışında Eğirdir ve çevresinde Yazılı Kanyon, Yalvaç, Kasnak Meşesi Ormanı gibi yerlerde bulunmaktadır. Ziyaretçilerine sunmuş olduğu trekking alanlarıyla bolca yürüyüş yapmanıza olanak sağlayan bu yöreye yazın gitmeyi tercih edenler gölde yüzme şansını da yakalamış olurlar.

Eğirdir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir?: Isparta’ya geçtikten sonra buranın yerel firmaları ile irtibat kurup ortalama 30 – 40 dakika kadar yolculuk yaptıktan sonra Eğirdir’e ulaşacaksınız ve daha sonra Eğirdir’den tabelaları takip ederek 20 – 25 dakika daha yol aldıktan sonra Eğirdir Gölü’ne ulaşmış olacaksınız.

Varış Süreleri: Eğirdir, İstanbul’dan 624 km, Ankara’dan 456 km uzaklıktadır. İzmir’den 448 km uzaklıkta yer almış olan Eğirdir Gölü, Antalya’dan 180 km uzaklıktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git