Efteni Gölü – Gölyaka / Düzce

28.06.2016
Efteni Gölü – Gölyaka / Düzce

Düzce Ovasına ait akarsuların birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz ‘e döküldüğü ekolojik bir dengenin birleşme noktası olan Efteni gölüne aslında bir nevi bataklıkta denilebilir. Gölün içerisinden yükselen ağaçlar ve bu ağaçlardan dökülen polenler, çeşitli su çiçekleri ile bütünleşince ortaya benzersiz ve muhteşem bir manzara çıkmaktadır. Özellikle doğa aşığı olup resim çekmeyi sevenler için Efteni gölü vazgeçilmesi zor bir görsel şölen yaratmaktadır. Efteni gölü, sadece resim meraklıları için değil, hem gezmek, hem de sportif olta balıkçılığı yapmak isteyenler için de cezbedici bir yer olma özelliğine sahiptir. Göçmen kuşların göç yolu üzerinde yer akan önemli ve ender yerlerden biri olma özelliğine sahip bu göl, Gölkaya ilçesine 2 km uzaklıkta yerini almıştır.

Efteni Gölünde Bazı Bitki Türleri

Sucul karakterli dişbudak, çınar, söğüt, kızılağaç gibi ağaçlar Efteni gölünde eşsiz bir manzara oluşturmaktadır. Ayrıca bu göl çevresinde nilüfer, süsen, kamış, nane, düğün çiçeği, su mercimeği gibi bitkilerde yer almaktadır.

Efteni Gölü Tarihçe

Adını bir Bizans kraliçesi olan Eftalya’dan almış olan Efteni gölü ile ilgili çeşitli rivayetler vardır. Bizans ordusu savaştan dönerken gölün kıyısındaki alanda konaklamış ve yolda prenses Eftalya’nın ellerinde ve yüzünde yaralar çıkmış. Göl kıyısında yerden çıkan sıcak su ile banyo yapan presesin ertesi sabah ellerinde ve yüzündeki yaralar iyileşmeye başlamış ve cildi güzelleşmiş. Buna şahit olan Bizans imparatoru bu gölün kıyısında yer alan sıcak su kaynaklarının olduğu yere bir hamam inşa edilmesi emri vererek prensesi bakıcıları ile ortada bırakıp oradan ayrılmış. Yaraları iyileşmiş ve cildi güzelleşmiş olan prenses göl üzerinde bir sandal da gezinirken karşı kıyada yer alan dağ eteklerinde yaşayan bir Osmanlı gencine gönlünü kaptırmış ve prenses ile bu genç zaman içerisinde karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etme ye başlamışlar. Sevgilisine gittiği sırada kayığın batmasıyla prenses boğulmuş ve o günden sonra gölün adı Efteni olarak adlandırılmış.

Gölün adı ile ilgili bir diğer rivayete göre, gölün altında bir kent yer alıp bu kent seller ile suya boğulmuştur. Gölün hemen yakınında yer alan Hacıyakup köyüne geçmiş zamanlarda selaltı denmesi anlatılan bu rivayeti destekler niteliktedir.

Efteni Gölü ile ilgili bir diğer efsane de;

Günlerden bir gün Olympos tanrılarının en büyüğü olan Zeus ‘un aklına ” varıp şu ölümlülerin arasına nicedir halleri bir göreyim ” diye bir düşünce esmiş. Zeus yanına Hermes ‘i alarak insan görünümü ile Olympos ‘tan inerek yeryüzünde bir evin kapısına gelmişler. Gelmiş oldukları bu evin kapısını çalarak ” Yolunu yitirmiş iki garip ademiz açar mısınız kapınızı ? Alır mısınız bizi içeri, konukluğa, Tanrılar hoşnut olsun diye ? ” demişler. Çalmış oldukları kapı değil açılmak aralanmamış bile ve bu nedenden ötürü bin ev daha gezip hiçbirinden konuk severlik görmemişler. Çalmış oldukları kapılar ya açılmıyor, yada açılsalar da kısa süre içerisinde bu kapılar yüzlerine kapanıyormuş. Çalmış oldukları kapılardan almış oldukları cevap ” Bizim ne üdüğü belirsiz çulsuz dilenci takımı ile işimiz olmaz. ” oluyormuş.

Her yerden geri çevrilmiş olan gezginler sonunda harap, her tarafı saz ve samanla dolu olan bir kulübeye gelip kapıyı çalmışlar ve kapıyı çok yaşlı bir kadın açmış. Çok yorgun ve aç olduklarını fark eden bu kadın bu iki kişiye ne olduklarını bile sormadan içeriye buyur etmiş. İçeriye giren konuklar kadın kadar ihtiyar iki büklüm ancak oldukça güler yüzlü bir erkekle karşılaşmışlar. Ev sahipleri ezile büzüle eski püskü yamalı ama temiz minderleri konuklarına uzatıp kendileri kütük bulup onun üzerine oturmuşlar. Ellerinde ne varsa konaklarına ikram eden ihtiyar adam ve kadın, konuklarının yemek yediklerini gördükçe keyifleniyorlarmış. Ancak ihtiyarlar sofradakilerin sık sık konduğu halde hep eski düzeyde kaldığını fark edip oldukça şaşırmışlar ve konuklar kendilerine ” bizler ulu kişileriz ” demişler. Sizin komşularınız hak ettikleri cezayı alacaklar ancak size hiç kötülük gelmeyecek. Evinizi yalnız bırakıp bizimle dağın tepesine gelin. ” diye de eklemişler. İhtiyarların ikisi bu sözlere uyup deyneklerini kaka kaka ulu kişilerin ardından yokuşa çıkmışlar ve bu ihtiyarlar tepeye vardıklarında bütün şehrin sular altında kaldığına şahit olmuşlar.

Uzun seneler saadet içinde yaşayan bu ihtiyarlar ve birlikte ölüm dilemişler. Bu yaşlı karı koca birer ağaca dönüşmüşler gelen geçen kişiler bu ağaca dilek dileyip çelenkler asarmış.

Anlatılan bu rivayet, Yunan mitolojisine ait olup Bergama kaynaklı öykü, Efteni gölü eserlerinden biriyle paralellik arz etmektedir. Philemon ve Bukis ‘e ait olan bu öyküde bazı ayrıntılar değiştirilirse Efteni gölü Efsanesi ortaya çıkar.

Efteni Gölü Giriş Ücreti

Giriş Ücreti : 5 tl
Konaklamak isterseniz, Bambu ve köy evleri günlük 150 tlye kiralanmaktadır.

Efteni Gölü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Ankaradan gelecek olanlar Düzce çıkışından temden ayrılmalıdır ve ardından Gölyakaya doğru hareket etmelidir. İstanbuldan gelecek olanlar ise Hendek çıkışında temden ayrılarak Gölyakaya doğru hareket etmelidir.

Adres : Melen Gölü, Gölyaka İlçesi / DÜZCE

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.