Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir ?

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir ?
24 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.525 kez okundu.

Ebegümeci, Malvaceae ailesinden geliyor ve ebegümeci genellikle rutubetli ortamlarda, bataklık, deniz kenarı ve nehir kenarlarında yetişen farklı bir bitkidir. Ebegümeci, Kuzey Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişir. Ülkemizde ise farklı noktalarda yetişiyor. Ebegümeci ailesinde yaklaşık 1000 çeşit tür bulunuyor. Farklı koşullarda yetişen bu bitki ile aynı familyadan olan kola fındığı, kakao, hibiskus gibi bitkiler yer alıyor. Yunanca anlamı yumuşatmak olan ebegümeci, cifli çok iyi yumuşatır ve sindirim sorunu yaşayan kişilerin rahatlamasını sağlar.

Ebegümeci Çayı Neye İyi Gelir ?

Ebegümeci geçmişten günümüze kadar farklı kültürlerde çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan bir bitkidir. Ebegümecinin kökü, çiçekleri ve yaprakları cildi canlandırır ve ebegümeci suyu yüz yıkama suyu olarak da kullanılır. Ebegümeci, içinde bulunan ramnoz, galaktoz, glukuronik ve galakturonik gibi etkenler sayesinde sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlar, gazın giderilmesini, kabızlık ve hazımsızlığın azalmasını sağlar. Ebegümeci, diş eti iltihaplarının giderilmesini, boğaz ağrısının geçirilmesini ve sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlar. Ebegümeci suyu, cilde yumuşak ve kadifemsi bir hal katar. Çiçekleri yıldız gibi ve kıllıdır. Ebegümeci gıda sektöründe farklı ürünler için kullanılır ve özellikle de cilt, saç sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalarda demir, fosfor, potasyum, kalsiyum, sodyum ve selenyum açısından oldukça zengin bir bitkidir. Ebegümecinin boyu 20 – 30 santimetre civarındadır ve yıldız şekline benzeyen çiçekleri vardır.

  • Boğaz kuruluğuna iyi gelir ve kuru öksürüğü giderecek bir bitkidir.
  • Ebegümeci, gastrit tedavisinde ve ülser tedavisinde de kullanılır.
  • Mide ağrılarının hafiflemesini sağlar.
  • Cilde yumuşaklık verir ve sindirimi hızlandırır.
  • Yatıştırıcı özelliği bulunur ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.

ebegümeci çayının yararları

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Ebegümeci çayı hazırlamak için çeyrek litre kaynamış suyun içine 2 ya da 4 çay kaşığı ebegümeci atarak çayın 10 dakika demlenmesini beklemelisiniz.

Ebegümeci Çayının Yan Etkileri

Ebegümeci bitkisinin çok fazla yan etkisi bulunmuyor ve güvenli bir bitki olarak biliniyor. Fakat hamile ve emzirme dönemindeki kadınların ebegümeci kullanımını ve doz ayarlamasını doktor kontrolünde ayarlamalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git