Durusu Terkos Gölü – Arnavutköy / İstanbul

Durusu Terkos Gölü – Arnavutköy / İstanbul
2 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Adım adım İstanbul’u dolaştığınızda yeşil ve maviye hasret kalırsınız. Belki de birazcık sakinlik ve huzur. Bu gibi durumlarda karşı konulamaz kısa bir tatile ya da pikniğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir istekle karşı karşıya kaldığınızda ise çok fazla uzağa gitmenize gerek yok. Çünkü İstanbul bağrında birçok doğa harikasını barındırmakta. İşte bu yerlerden biri de Duru su adı ile de bilinen Terkos gölüdür. Uzun yıllar öncesinde Karadeniz’e akan bir koy olarak bilinirmiş burası.

Kanlı dere, Belgrad deresi, Başköy deresi ve Çiftlik Köy deresi gibi birçok derenin beslediği gölün etrafında birçok hayvan türü de yaşamını sürdürmektedir. Nesli tükenmek üzere olan Sibirya kazı, orman kartalı gibi hayvan türlerinin burayı çok sevdiğini söyleyebiliriz. Arnavut köy ve Çatalca ilçeleri arasında yer alan Terkos gölü, yemyeşil doğası ve sakinliği ile ziyaretçilerini beklemekte.

İstanbul’un su ihtiyacının bir kısmının buradan karşılandığı bilinmektedir.  Karmaşık bir yapıya sahip olan gölün ilerleyen mesafelerde alçak bir eşikle Karadeniz’e dökülmesi ile oluşan Duru su gölünü özellikle yaz aylarında görmek gerekir.

Hafta sonu piknik yapan aileleri sıklıkla burada görmemiz mümkün. Balık tutmaya hevesliyseniz, burada balık tutabilirsiniz. Kano ile geziye çıkabilirsiniz. Yılın belli zamanlarında avcılık yapıldığını da belirtmemiz gerekir.

Terkos Gölü Kahvaltı

Tirikos Restaurant

Tirikos Et ve Mangal Restaurant’da sizleri kahvaltı ve mangal keyfinin beklediğini söyleyebiliriz. Deniz manzarası ile çayınızı yudumlarken serpme köy kahvaltınızın tadına doyuncaya kadar bakabilirsiniz. Saat 06.00 ‘da sizleri bekleyen bu yere mutlaka gelmenizi öneririz.

Kahvaltı Fiyatları

  • Hafta İçi Kahvaltı: 30 TL
  • Hafta Sonu (Açık büfe) Kahvaltı: 40 TL.
  • Et Mangal Çeşitleri: 25 – 45 TL. Arasında.
  • Salata: 15 TL.
  • İçecek: 5 TL.

Terkos Gölü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Durusu Terkos, Kaleiçi Sur Caddesi No:52, Arnavutköy/İstanbul

Telefon:(0212) 767 7404

Nasıl gidilir? : TEM Otoyolu’nu kullanacaksanız Hadımköy gişelerini geçmeniz gerekecektir. Ardından Hadımköy – Durusu tabelasını gördükten sonra sağa doğru girip yaklaşık 10 km daha yol almanız gerekecektir. Biraz daha ilerledikten sonra karşınıza ‘Tank ve Süngü’ heykeli çıkacaktır. Heykelin solundan yola devam ederek Durusu Köyü tabelalarını takip ederek köye ve göle ulaşabilirsiniz.

Göl; FSM Köprüsü’nden 80 km, TEM İkitelli Gişelerinden 50 km, Hadım köy çıkışından sonra da 35 km uzaklıkta yer almaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git