Dupnisa Mağarası – Kırklareli

Dupnisa Mağarası – Kırklareli

Dupnisa Mağarası, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Köyün 5 – 6 km güneybatısında yer alan bu mağara, Trakya’nın turizme açılmış tek mağarasıdır. İki kata ve üç farklı girişe sahip olan bu yeraltı sisteminin toplam uzunluğu 3150 m’dir. Aynı zamanda literatürde en çok bilinen mağaralardan birisidir, ayrıca içerisinde sürekli akan bir yer altı nehri vardır ve bu nehrin oluşturduğu, derinliği neredeyse 2 metreyi aşan göller bulunmaktadır.

Tarihçe

Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa mağarası, Kırklareli ilinde yer almaktadır. Karadeniz’in serin ikliminin etkisi altında olan bu bölgede yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Bilimsel açıdan, “Mağara Sistemi” olarak tanımlanan bu mağara, ikinci jeolojik zamanda mermerler içerisinde birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmuştur. Mağaranın birinci kapısının ismi Dupnisa Doli, ikincisi kuru mağara, üçüncüsü de kız mağarasıdır. Toplam uzunluğu 2720 metredir. Sistemin üst katını, Kuru ve Kız Mağaraları oluştururken, 50-60 metre aşağıda Sulu Mağarası yer almaktadır. Mağaranın içerisinde devamlı akışı olan bir yer altı nehri bulunmaktadır. Bu mağaranın deniz düzeyinden 345 metre yukarıda giriş ağzı bulunmaktadır. Son noktası ise, girişten 61 metre yukarıdadır.

En bilindik mağaralardan biridir. Bu yer altı sistemi oluşumunu ve gelişimini yaklaşık dört milyon yıldan beri sürdürmektedir. İçinde akmakta olan nehrin yer yer oluşturduğu göller bulunmaktadır. Ayrıca mağara içerisinde zengin damla taş oluşumları yer almaktadır. Bu yapılar süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonundaki renklere sahiptir. Bu dev boyutlardaki damla taşları, sarkıt, dikit, sütunlar, perde, bayrak şekillerinde bulunmaktadır. Ayrıca damla taş havuzları ile de hayranlık uyandıran bir manzara yaratmaktadır. Bu mağaranın havasının sağlık açısından olumlu olduğu düşünülmektedir.

Üst katları daha sıcak ve kuru, ana mağara daha serin ve nemlidir. Bu sıcaklık ve nem farkı sebebiyle, üst kat ile ana kat arasında belirgin rüzgarlar oluşmaktadır. Trakya’nın en uzun ikinci mağarasıdır. 2003 yılında mağaranın üst katını oluşturan ve içinde dev sarkıt, dikit ve sütunlarla kaplı olan Kuru Mağara’nın 250, Sulu Mağara’nın da 200 metrelik bölümü turizme açılmıştır. Toplamda 450 metrelik olan bu kısımda yürüyüş iskelesi ve aydınlatma vardır. Doğa sporlarına tutkun olan kişiler için mağaranın içinde bulunan yer altı nehri ve derin göllerin bulunduğu bu bölümler güzel fırsattır.Turizme açıldığından bu yana her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Özellikleri

  • Birbirine bağlı iki kat ve gelişim özellikleri farklı üç mağaradan oluşmaktadır.
  • Sisteminin toplam uzunluğu 2750 metre, yüksekliği 70 metredir.
  • Hidrolojik özellikleri, gelişim dönemleri, damlataş çökelleri birbirinden son derece faklıdır.
  • Birbirine zıt olan 3 mağara üst üste bulunmaktadır.
  • Üstte bulunan ve kuru olan mağara, damlataş birikimi yönünden son derece zengindir ve sarkıt, dikit, sütun ve duvar damlataşları çok büyük boyutlara ulaşmıştır.
  • Altta bulunan mağarada yer altı deresi ve gölleriyle saçaklar şeklinde göllerin üzerine inen duvar ve perde damlataşları mağaraya daha gizemli bir görünüm kazandırmaktadır.
  • Yarasalar için güzel bir üreme ortamıdır. İçerisinde 33 bin değişik türdeki yarasa bulunmaktadır.

Neler Yapılabilir?

Konaklama

Bu bölgenin İstanbul ile arasında 4 saatlik mesafe vardır. Eğer konaklamak istemiyorsanız günübirlik gezide yapılabilir. Ancak günübirlik bir geziden ziyade konaklamayı tercih ederseniz doğal kamp alanları veya ilçe merkezinde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda misafirhaneler ve öğretmen evleri de bulunmaktadır. İğneada’da daha fazla ve daha çeşitli türde konaklama imkanları bulunmaktadır. En çok tavsiye edilen oteller arasında, Kaymazlar termal otel, Burgaz resort aquapark otel, İğneada park resort otel bulunmaktadır. Eğer şehir merkezine daha yakın konaklama tercih etmek isterseniz, Pera Otel Lüleburgaz ve İğneada Parlak Resort otel incelenebilir. Güncel olarak kampanya yapan otelleri takip ediyorsanız, Longoz Otel İğneada, İğneada Resort ve Köyevi Butik Otel tesislerini inceleyebilirsiniz. Tur şeklinde geziler arıyorsanız içinde konaklaması da mevcut olan ekonomik turlar da mevcuttur.

Yöresel Lezzetler

Dupnisa mağarasının karşısında kalan açıklık kamp kurmaya ve piknik yapmaya oldukça uygundur. Kahvaltınızı yaptıktan veya öğle yemeğinizi bu alanda yedikten sonra mağarayı ziyarete girebilirsiniz. Bu piknik alanında isterseniz yiyeceklerinizi yanınızda getirebilirsiniz. Ayrıca gözlemeciler ve doğal yöresel ürünlerin satışını yapan tezgahlar, biraz daha şehir merkezine doğru gidildiğinde köfteci dükkanları bulunmaktadır. Eğer doğal veya yöresel ürün alışverişi yapmak isteseniz Kırklareli’de süt ve süt ürünleri alabileceğiniz yerler vardır. Çeşit çeşit peynirler, helva satışı yapan tarihi dükkanlar ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Mağaranın ziyaret saatleri sabah 8:00 akşam 17:00 olarak bilinmektedir. Bu saatler dışında ışıklandırma sistemi devre dışı olmaktadır. Sabah vaktinde gitmek daha iyi olabilir. Çünkü akşam vakti yarasaların saldırısına uğrama ihtimali oldukça yüksektir. Mağaranın içerisinde 33 bin den fazla değişik türde yarasa türü yaşamaktadır. Mart ve Mayıs ayları arasında ziyaret edilmelidir. Kışın mağara ziyarete kapalıdır. Bunun sebebi kışın yarasaların kış uykusuna yatmış olmasıdır, rahatsız edilip ölme ihtimalleri bulunmaktadır. Mağaraya giriş ücreti, yetişkinler için 10 TL, öğrenci ve gazilere, 5 TL dir.

Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Sarpdere Köyü İç Yolu, 39500 Sarpdere Köyü/Demirköy/Kırklareli Merkez/Kırklareli

Nasıl gidilir?

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere köyünün sınırları içerisinde bulunan bu mağara köyün 5-6 km güneybatısında bulunmaktadır. Kuzeyden Kırklareli-Dereköy-Sarpdere, Kırklareli-Üsküp-Çukurpınar-Sarpdere veya güneyden de Vize-Poyralı-Demirköy-Balaban-Sarpdere yollarından ulaşım sağlanabilir.

  • Dupnisa Mağarası’nın İçi

Gidiş yolları biraz bozuktur ve çukurlar ile doludur. Yolun bir kısmına kadar tabelalar mevcuttur. Eğer ulaşım özel araçla sağlanacak ise, navigasyondan takip edilerek bulunabilir. Mağara yolunun tek girişi bulunmaktadır. Akarsunun yanından bir patika yol ile gidilmektedir. Bu patikadan 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. İçerisine girildiğinde her geçilen noktada farklı sarkıtlar bulunmaktadır her bölge beyaz ve sarı renk karışımından oluşmaktadır. Yukarı bölümlere tırmanmak için uzun merdivenler bulunmaktadır. Mağaranın sonu tekrardan ormanın içine çıkmaktadır. Fakat özellikle yağmurlu havalarda bu çıkıştan çıkılması tavsiye edilmemektedir.

  • Özel Araç İle Gidenler 

Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Sarpdere köyünden 5-6 kilometre güneybatıya doğru yol alınması gerekmektedir. 5-6 kilometre boyunca Istıranca dağlarını seyrederek, Dupnisa Mağarasının girişini gösteren levhaları görene kadar yolculuk yapacaksınız. Dupnisa Mağaralarının girişine kadar, ister arabayı park edip yürüyerek, ister sonuna kadar araba ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araçla gitmek isteyenler için, İstanbul’dan, Silivri, Çerkezköy, Saray, Vize yoluyla Pınarhisar’a ulaşmadan Poyralı köyü güzergahını veya Çorlu, Lüleburgaz yoluyla Pınarhisar’ı geçtikten sonra Poyralı güzergahını takip etmeniz gerekmektedir.

  • Otobüs İle Gidenler

Otobüs ile gitmek isteyen kişiler için ulaşım, İğneada – İstanbul arasında her gün 2 sefer yapan otobüs şirketleri ile sağlanmaktadır. Yazın ek seferler bulunmaktadır. Demirköy ilçesi ile köyleri arasında ulaşım, ticari taksi ve köy minibüsleri ile sağlanmaktadır. Bu şekilde Dupnisa mağarasının girişine kadar gidebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.