Dupnisa Mağarası / Kırklareli

Dupnisa Mağarası / Kırklareli
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 381 kez okundu.

Bugünlerde bir gezi planınız ve ya düşünceniz varsa eğer mutlaka bu planınızı Kırklareli iline göre şekillendirin. Çünkü ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerler var bu ilimizde. Kırklareli’nde yer alan bu yerlerden bir tanesi Dupnisa mağarasıdır.  Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olmak gibi bir özelliği bulunan mağara,  Demirköy ilçesinde yer alan Sarpdere Köyünün 5-6 km güneybatısında bulunmakta. 3 girişe sahip olan Dupnisa mağarasının uzunluğu 3000 metre olarak bilinmekte ve ilk bin metresi tamamen sular altındadır.  Türkiye ve Bulgaristan sınırını çizen Rezve deresinin kaynağında bulunan Dupnisa mağarasının birinci kapısının ismi Dupnisa dolin olarak, ikinci kapısının kuru mağara, üçüncü ve son kapısının isminin kız mağarası olarak bilinmektedir. En derin giriş ise 400 metreyi aşan derinliği ile Dupnisa dolindir.

İkinci jeolojik zamanın Jura mermerler içerisinde gelişen mağaralar birbirine bağlı ve iki –üç kat mağaradan oluşmuştur. Yaklaşık olarak dört milyon yıldan beri oluşum ve gelişimini sürdüren büyük bir yer altı sistemi mevcuttur bu mağaralarda. İçinde sürekli akışa sahip bir yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu ve yer yer derinliği 2 metreyi aşan bu mağarada zengin damla taş oluşumları yer alır.  Beyaz, kırmızı ve kahverenginin hemen hemen her tonunu bulabileceğiniz bu mağaralarda dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit, damla taş, damla taş havuzları ve sütunlar ile doğaya olan hayranlığınız bir kat daha artacak.

Sağlık açısından da ufak sürprizler yapabilen bu mağarada hava adeta coğrafik bölgelerde değişiklik gösterdiği gibi,  yine değişiklik gösterir. Üst katmanlar ortalama 18 derece sıcaklıkta ve kuru özelliğe sahip iken ana katmanlarda hava daha serin ve nemli bir özelliğe sahiptir.  Bu farklılık, üst kat ile ana galeri arasında belirgin rüzgârların oluşmasına neden olmuştur. Yarasaların mekânı olan mağarada 16 türde 33 bin farklı yarasa olduğu bilinmektedir. Mağaranın açıldığı ilk sene olan 2003’te mağarayı 120 bin kişi ziyaret etti. O seneden beri ise giderek ziyaretçi sayısı yükselen mağaranın şimdilik 500 metresi gezilebiliyor. Bu seviyeden aşağıya ise profesyonel dağcılar inebilmektedir.

Mağaraya ilk girdiğinizde sizleri mükemmel olarak aydınlatılmış, yosun tutmuş taşlardan dans ederek inen soğuk, berrak sular sizi karşılayacak.  Sarkıt, dikit, damlataş gölleri ve perde bayrak taşlarından oluşan karstik oluşumlar ile kendine hayran bıraktıran mağaranın havası biraz ürkütücü. Düz yollarda ilerlerken tepenizde olan devasa taşları ise gerçekten mağaraya ayrı bir hava katıyor. Yürüdükçe artan nem nefesinizi zorlayacağı için dinlene dinlene merdivenlerden çıkmanızı öneririz. Yürüme panellerinden dışarı çıkmazsanız şayet herhangi bir tehlike ile karşılaşmanız mümkün olmayacaktır.

Dupnisa Mağarası Giriş Ücreti

Mağara girişi ücreti: Normal: 6 TL olarak belirlenirken öğrenci ve gazilere ise 4 TL olarak belirlenmiştir.

Dupnisa Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağaranın ziyaretçilerini sabah saat sekiz ile akşam beş arasında beklemekte. Bu saatler dışında ışıklandırma sisteminin devrede olmadığını söylemekte fayda var.  Eğer akşam giderseniz korku filminde oynuyormuş gibi bir hisse kapılmanız mümkün. Yarasaların kış uykusuna yattığı tarihler olan 15 Mart ve 15 Mayıs tarihleri arasında ziyaret yapabileceğiniz mağara kış mevsiminde kapalıdır. Bunun sebebinin ise yarasaları rahatsız edilmemesidir.

Dupnisa Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Sarpdere Köyü İç Yolu, 39500 Sarpdere Köyü/Demirköy/Kırklareli Merkez/Kırklareli

Telefon: 0536 372 87 49

Nasıl gidilir? :Kırklareli ilçesine vardıktan sonra, Demirköy ilçesine gidin. Buradan özel arabanızla beş km. güneybatıya gittikten sonra mağaraya yaklaştığınızı bildiren levhalar aracılığı ile mağaraya gitmeniz mümkün.  Özel arabası olmayanlar ise Sarpdere köyünden kalkan dolmuşlar ile mağaraya yolculuk yapabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git