Düdüklüde Patates Ne Kadar Sürede Haşlanır?

Düdüklüde Patates Ne Kadar Sürede Haşlanır?
5 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 338 kez okundu.

Düdüklüde patates ne kadar sürede haşlanır ? Potasyum, folik asit, fosfor, protein ve nişasta içeren patates, yağda kızartıldığında nişasta ve yağın birleşmesi sonucu kilo alımına sebep olur. Ancak patates haşlandığı zaman içerisindeki nişasta suya bırakıldığı için kızartma kadar zararlı olmamaktadır. Gene de patates tüketimi ölçülü olmalıdır.

Patatesin kızartması, yemeği yapılabildiği gibi haşlanarak salatası ve püresi de yapılmaktadır. Kızartma veya haşlama için patates cinsi iyi seçilmelidir. Haşlama ve püre yapımı için sarı renkteki patatesler tercih edilmelidir.

Patatesleri haşlarken ortadan ikiye kesmek, piştikten sonra soyma kolaylığı sağlayacaktır. Patateslerin üzeri geçecek kadar su eklendikten sonra yaklaşık 1 tatlı kaşığı tuz atılarak, orta ateşte 25 dakika haşlanır. Haşlanan patatesler soğuk suda daha kolay soyulur. Eğer patates düdüklü tencerede haşlanacaksa, haşlama süresi 10-15 dakika olmalıdır.

Düdüklüde Patates Haşlamanın Püf Noktaları

Patates püre yapımında kullanılacaksa daha fazla, salatada kullanılacaksa daha az sürede haşlanabilir. Eğer patatesler büyük boysa haşlama süresi daha uzun, orta boy ve küçük ise haşlama süresi daha kısa olacaktır. Patatesler haşlanmadan önce iyi yıkanmalı ve kolay haşlanması için suya tuz atılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git